Viedeň: Čo vidieť za jeden deň
Viedeň: Čo vidieť za jeden deň. Mnoho z vás už hlavné mesto Rakúska navštívilo niekoľkokrát. Niektorí dokonca niekoľkokrát za rok. Tento článok je určený predovšetkým tým návštevníkom, ktorí tu ešte neboli a nemajú predstavu, čo navštíviť. Napokon možno pomôže aj tým, ktorí tu už síce boli, ale nevedia, kde začať alebo čo ešte vidieť. Keďže Viedeň ponúka návštevníkom oveľa viac atrakcií, ako sa dá vidieť za jeden deň, rozdelil som sériu Viedeň: Čo vidieť za jeden deň na niekoľko častí.
Viedeň: Čo vidieť za jeden deň
Ak do Viedne prichádzaš autom, odporúčam zaparkovať na parkovisku P+R Erdberg a po meste sa presúvať metrom. Cena parkovného na celý deň je 4,10 EUR (2023). Suchou nohou sa odtiaľto dostaneš na stanicu Erdberg metro linky U3. Na stanici Erdberg, prípadne vopred cez stránku Wiener Linien si kúp celodenný lístok na MHD (5,80 EUR). Keď už si si lístok na metro kúpil, môžeš začať svoju prehliadku Viedne.
1. Katedrála sv. Štefana (Stephansdom)
Prvým cieľom prehliadky je viedenská katedrála Stephansdom. Oranžovou linkou U3 sa sem dostaneš z Erdbergu pomerne rýchlo. Nastúpiš na smer Ottakring a vystúpiš na šiestej zástavke s názvom Stephansplatz. Z podzemia pokračuješ východom ku katedrále a ocitneš sa priamo pred hlavným vchodom. Vstup do katedrály je zadarmo. Katedrála pôsobí majestátne ako zvonku, tak zvnútra. Zvonku hneď pritiahne tvoju pozornosť farebne zdobená strecha. Na južnej strane stredchy uvidíš mozaiku dvojhlavého orla, ktorý symbolizuje rod Habsburgovcov. Na severnej strany sú zasa vyobrazené mozaiky s mestským erbom Viedne a znakom Rakúskej republiky.
Stručná história Stephansdomu
Základy tejto veľkolepej rímskokatolíckej stavby položili už v roku 1137. Začali ju stavať v románskom slohu a dokončili v gotickom slohu. O súčasnú podobu katedrály sa podstatne zaslúžil Rudolf IV. Habsburský, zvaný „Zakladateľ“. S cieľom pozdvihnúť význam Viedne ako svojho sídla nechal katedrálu sv. Štefana rozšíriť. Za svoj krátky život (dožil sa len 25 rokov) toho stihol pomerne veľa. Okrem začatia práca na rozšírení katedrály, založil Viedenskú univerzitu, sfalšoval listinu a vymyslel si nový titul arcivojvoda. Katedrálu dostavali do súčasnej podoby až v roku 1578.
Južná veža, zvaná Steffl, dosahuje výšku až 136 metrov. Samotnú vežu stavali 65 rokov od roku 1368 až 1433. Prežila dve turecké obliehania, keď slúžila ako pozorovacia veža, ako aj spojenecké bombardovanie okolia počas Druhej svetovej vojny. V južnej veži sa nachádzal zvon Pummerin, ktorý odlial v roku 1711 Johann Achammer z 208 osmanských kanónov. Tie ukoristili po druhom neúspešnom obliehaní Viedne osmanskou armádou v roku 1683. V roku 1945 v dôsledku požiaru po bombardovaní sa pôvodný Pummerin odtrhol a spadol do haly veže. Nový Pummerin sa nachádza od roku 1957 v severnej veži a s hmotnosťou takmer 21 ton je tretím najťažším zvon v Európe.
V interiéri zaujme okrem hlavného oltáru aj hrobka rakúskeho vojvodu a cisára Svätej ríše rímskej národa nemeckého Fridricha III. Habsburského (1415 – 1493). Ten je známy tým, že na svojich listinách používal skratku AEIOU. Výklady tejto skratky sú rôzne. Verí sa, že môže znamenať latinsky Austriae est imperare orbi universo, čo v preklade znamená Rakúsku náleží vládnuť celému svetu alebo aj Austriae erit in orbe ultima, t.j. Rakúsko zostane na svete najdlhšie. To by celkom dávalo zmysel, keď o Fridrichovi bolo známe, že bol trpezlivý a vytrvalý. Napokon svoju moc posilnil tak, že jednoducho väčšinu svojich rivalov a nepriateľov prežil 🙂
Čas prehliadky: 30 minút až 1 hodina
2. Hofburg
Od katedrály Stephansdom pokračuj ulicou Graben, na ktorej majú svoje obchody najluxusnejšie značky na svete. Na konci ulice zatoč doľava. Už z diaľky uvidíš bielu budovu s veľkou zelenou kupolou. To je Michaelertrakt, jedna z budov paláca Hofburg. Pred ňou je zaujímavé námestie Michaelerplatz. Tu nájdeš odkryté pozostatky po starom rímskom meste Vindobona.
Počiatky starého hradu Hofburg siahajú až do 12. storočia. Hrad mal pôvodne štvorcový pôdorys so štyrmi vežami, obklopovala ho vodná priekopa s padacím mostom. Od tej doby ho však habsburgovskí panovníci prestavali a rozšírili. Najstaršou časťou Hofburgu je tzv. Švajčiarske krídlo (Schweizertrakt). V tejto časti paláca nájdeš Hofburgkapelle (kaplnku Hofburgu) postavenú v gotickom slohu. Okrem toho sa tu nachádza aj Cisárska pokladnica (Kaiserliche Schatzkammer), kde sú uložené insígnie Svätej ríše rímskej. Do Švajčiarskeho krídla vojdeš cez krásne zreštaurovanú červenú Švajčiarsku bránu (Schweizertor). Ak ti nestačí len pohľad zvonka, môžeš tu absolvovať rôzne prehliadky (napr. navštíviť Kaiserliche Schatzkammer = Cisársku pokladnicu, múzeum cisárovnej Sissi, Österreichische Nationalbibliothek = Rakúsku národnú knižnicu). Z Hofburgu vládli ríši Habsburgovci až do roku 1918. Od roku 1946 sídli v Hofburgu rakúsky prezident.
Čas prehliadky: závisí od toho, či sa rozhodneš navštíviť niektorú z expozícií
3. Kultúrnohistorické múzeum
(Kunsthistorisches Museum)
Za kultúrou odporúčam pokračovať do Kunsthistorisches Museum, kde nájdeš umelecké zbierky Habsburgovcov a rôzne starožitnosti. V tomto múzeu som bol niekoľkokrát a pokojne sa sem vrátim ešte. Nájdeš tu maľby od talianskych maliarov ako bol Arcimboldo, Veronese, Canaletto, Caravaggio, Raffaelo Santi, Tizian, od holandských majstrov ako Pieter Brueghel, Hieronymus Bosch, van der Weyden. Toto múzeum nie je len o maľbách. Je tu aj egyptská sekcia s rôznymi sarkofágmi, sfingami, sochami. Rímska sekcia s bustami rôznych panovníkov. A napokon aj rôzne šperky, niektoré dokonca nájdené aj na území dnešného Slovenska.
Čas prehliadky: cca 3-4 hodiny
4. Naschmarkt
Po kultúrnom vyžití človeku určite vyhladne. Preto pokračuj na trhovisko Naschmarkt, kde nájdeš dosť možností na občerstvenie. Rád sa tu prechádzam a pozerám na tovary od výmyslu sveta. Niečo na zahryznutie si kúpim. Pretláčam sa uličkou a sledujem exotické ovocie, pekne naukladanú zeleninu. Občas mi ponúkne obchodník na ochutnenie turecký lokum. Pozerám do výkladov syry od výmyslu sveta. V paralelnej uličke sú rôzne reštaurácie a vinárne, kde sa miestni zastavia na pohár vína a konverzáciu s kamarátmi. Zvlášť v sobotu doobeda tu býva dosť plno.
Čas prehliadky: cca 1 hodina
5. Mariahilfer Straße
Plné brucho musíš trochu vychodiť. A tu sa dostávam k dvom alternatívam, kam pokračovať. Ak chceš aj nakupovať, môžeš pokračovať do kopca na ulicu Marihilfer Straße. Odporúčam ísť cez dvor Raimundhof, kde sú rôzne kaviarničky. Po páde Železnej opone to bola práva Mariahilfer Straße obchodná ulica, kam veľa Slovákov chodilo za nákupmi vecí, ktoré u nás nebolo možné kúpiť. Aj v súčasnosti je miestom, kam mnoho Slovákov smeruje za nákupmi. Časť tejto ulice je už pešou zónou. Výlet po Viedni môžeš začať aj tu, keď linkou metra U3 z Erdbergu vystúpiš na zástavke Neubaugasse alebo Zieglergasse. Nájde
Čas prechádzky: 1-2 hodiny
6. Palác Schönbrunn
Druhou možnosťou kam pokračovať z Naschmarktu je zámok Schönbrunn. Letné sídlo rakúskych panovníkov, ktoré dala postaviť Mária Terézia. Priamo pri Naschmarkte je zástavka Kettenbrückgasse zelenej linky U4. Nastúp na smer Hütteldorf a vystúp na zástavke Schönbrunn. Od zástavky je to niekoľko sto metrov až k samotnému zámku. Môžeš sem ísť na prehliadku alebo len tak sa prechádzať do okolitých záhrad. Od Glorietty, ktorá je na kopci, je krásny výhľad na Viedeň. V areáli Schönbrunnu nájdeš aj najstaršiu zoologickú záhradu založenú v 18. storočí. Odporúčam sem však ísť hneď ráno. Vstupenky si vieš kúpiť aj online. Schönbrunn a jeho areál je tak rozľahlý, že sa tu pokojne dá stráviť aj pol dňa. Preto o Schönbrunne napíšem samostatný blog.
Čas prechádzky: závisí od toho, či absolvuješ prehliadku zámku alebo navštíviš ZOO (čas prechádzky po zoologickej záhrade pokojne zaberie aj 3 a viac hodín)
Záver
Na jeden deň je už absolvovanie týchto piatich zástavok dosť. Viedeň ponúka návštevníkom oveľa viac. V ďalšej časti Viedeň: Čo vidieť za jeden deň – časť II sa dozvieš o ďalších miestach, ktoré stojí za to navštíviť.
POKRAČOVANIE NABUDÚCE….
Prečítaj si aj ďalšie moje články o európskych mestách, ako napríklad Budapešť: Čo vidieť za jeden deň?