Budapešť: Čo vidieť za jeden deň?

Budapešť: Čo vidieť za jeden deň? V jednu krásnu letnú sobotu som sa rozhodol, že by bolo fajn ísť na otočku do Budapešti. Z Bratislavy to nie je ďaleko. Autom sa dostanem do Budapešti pohodlne po diaľnici pod dve hodiny. Nuž čo budem otálať. Tak som sa tam vybral.

Čo vidieť za deň v Budapešti?

V Budapešti som už predtým bol. Moje predchádzajúce návštevy však boli v duchu – vidieť čo najviac v rýchlom tempe. Budapešť je obrovská a turistom ponúka množstvo vecí, čo stoja za návštevu. Tentokrát som išiel do Budapešti s cieľom v pohodovom a pokojnom tempe sa po nej poprechádzať. Užiť si jej atmosféru.

Zaparkoval som na platenom podzemnom parkovisku pod Four Seasons Hotelom. Uvedomil som si to však neskoro. Nechcel som však blúdiť a hľadať parkovanie inde. Zaparkovať v centre je ideálne, pretože odtiaľ to je na skok k pamiatkam. Parkovanie za cca 7 hodín ma napokon stálo cca 16 Eur. V centre Viedne by to vyšlo možno ešte viac…

1. Bazilika svätého Štefana

Bazilika svätého Štefana bola prvým cieľom môjho výletu. Keďže Budapešť bola vyše 150 rokov pod nadvládou Osmanov, nie je tu toľko starých kostolov ako v Prahe alebo vo Viedni. Aj táto rímsko-katolická bazilika bola postavená až mnoho rokov po odchode Osmanov medzi rokmi 1851 až 1905.  Postavili ju ako pripomenutie si tisícročného výročia príchodu Starých Maďarov (896). Svoje meno dostala po Štefanovi I. (975-1038), prvom uhorskom kráľovi a svätcovi. Bazilika svätého Štefana je jednou z top atrakcií vyhľadávaných turistami. S výškou 96 metrov vysoko vyčnieva nad okolitými budovami a je jednou z najvyšších budov v Maďarsku vôbec. Žiadna iná budova v Budapešti v súčasnosti nemôže byť vyššia ako 96 metrov. Bazilika sv. Štefana a maďarský Parlament sú rovnako vysoké. Možno ako vyrovnanie cirkevnej a svetskej moci.

 

2. Parlament (Országház)

Parlament je ikonickou stavbou Budapešti. Nie je náhodou, že pripomína britský parlament, keďže ním sa pri výstavbe maďarského parlamentu inšpirovali. Od Baziliky svätého Štefana k Parlamentu to je pešo približne 1 kilometer (15 minút chôdze). Nachádza sa na Kossúthovom námestí pri rieke Dunaj. Navrhol ho maďarský architekt Imre Steindl v neogotickom slohu. Podobne ako Bazilika sv. Štefana aj Parlament bol dokončený na začiatku 20. storočia. Parlament konkrétne v roku 1904. Od Parlamentu som sa vydal na promenádu k Dunaju a pokračoval smerom k Sečeniho mostu.

3. Topánky na brehu Dunaja (Cipök a Duna-parton)

Topánky na brehu Dunaja je pamätník na hrozné udalosti, ktoré sa tu na brehu Dunaja odohrali počas Druhej svetovej vojny (najmä v rokoch 1944 a 1945). Pripomína vraždenie Židov počas teroru fašistickej Strany šípových krížov, tzv. nyilášovcov. Predtým ako boli zastrelení a hodení do Dunaja si museli vyzuť topánky. Pamätník vznikol na podnet režiséra Cana Togaya s pomocou sochára Gyulu Pauera. Nachádza sa len 300 metrov južne od Parlamentu smerom k Sečéniho mostu.

4. Sečéniho most (Szechenyi lánhíd)

Ďalej pozdĺž Dunaja som sa dostal k peštianskej strane Sečéniho mosta. Sečéniho most (nazýva sa aj Reťazový most) je vôbec najstarším pevným mostom Budapešti. Tento most postavili z iniciatívy grófa Štefana Sečéniho a na návrh anglického inžiniera Wiliama Tierney Clarka. Sečéniho most otvorili v roku 1849. Pri podperách sú krásne sochy levov, ktoré ako keby strážili vstup na most. Z Pešti som sa po moste dostal do Budy.

5. Budavári Sikló (pozemná lanovka)

Na hradný kopec sa mi nechcelo ísť pešo. Prešiel som cez cestu od Sečéniho mosta pri Clark Adám tér (mimochodom práve tu sa nachádza nultý kilometrovník, odkiaľ sa počítajú vzdialenosti). Kúpil som si spiatočný lístok na pozemnú lanovku tzv. Budavári Sikló. Lístok ma stál 1.800 HUF (pribižne 5,5 EUR). Historickou lanovkou som sa za minútu dostal na hradný kopec.

6. Chrám kráľa Mateja

Na hradnom kopci som sa veľmi rýchlo rozhodol, že dnes sa pôjdem na Chrám kráľa Mateja a Rybársku baštu. Budínsky hrad som si nechal na ďalšiu návštevu Budapešti. Pôvodný kostol na tomto mieste stál už v 11. storočí. Hovorí sa, že ho dal založiť kráľ Štefan I. a bol v 13. storočí zničený Mongolmi. Súčasný Chrám kráľa Mateja bol postavený v druhej polovici 14. storočia v gotickom slohu. Počas osmanskej nadvlády bol prebudovaný na mešitu. A následne po oslobodení späť na kresťanský kostol. V roku 1867 tu bol za uhorského kráľa korunovaný František Jozef I. Na tomto chráme sa mi veľmi páči jeho krásne zdobená strecha. Dovnútra som však tentokrát nešiel a pokračoval som k Rybárskej bašte.



Booking.com

7. Rybárska bašta (Halászbástya)

Rybárska bašta sa nachádza hneď za chrámom kráľa Mateja. Odtiaľto je podľa mňa najkrajší panoramatický výhľad na Budapešť. Na základe návrhu Frigyesa Schuleka postavili Rybársku baštu v neogotickom a neormánskom slohu medzi rokmi 1895 až 1902. Po Druhej svetovej vojne musela byť prakticky celá obnovená. Svoj názov získala podľa cechu rybárov, ktorí kedysi bránili túto baštu. Rybársku baštu zdobí 7 veží, ktoré predstavujú sedem maďarských kmeňov, ktoré prišli v 9. storočí na územie dnešného Maďarska. Je to jedno z najvyhľadávanejších miest v Budapešti medzi turistami. Západ slnka odtiaľto je krásny. V noci bol odtiaľto pekný výhľad na osvetlený Parlament a Sečéniho most.

Záver dňa v Budapešti

Z Rybárskej bašty som to mal ešte pekných pár kilometrov pešo k parkovisku. Našťastie som parkoval rovno na námestí pred Sečéniho mostom. Stačilo mi zísť pozemnou lanovkou dole z hradného kopca, prejsť mosť a bol som na parkovisku. Za jeden deň som mal v nohách slušných pár kilometrov po Budapešti. Navštívil som tie top miesta, ktoré by žiadny návštevník Budapešti nemal vynechať. Budapešť je veľké a krásne mesto, kde sa dá vidieť oveľa viac. Určite jeden deň v Budapešti nestačí. Už sa neviem dočkať, kedy sa sem vrátim 🙂