Itinerár na 14 dní po Thajsku
Ostrovy južného Thajska
Nie Phuket, ani Ko Samui, ale južné ostrovy neďaleko Malajzie majú tú najkrajšiu vodu. Obetuj štipku komfortu a pocestuj za pohodovou atmosférou trochu ďalej. Ostrov Ko Lipe alebo trangské ostrovy Ko Kradan, Ko Ngai alebo Ko Muk sú na oddych ako stvorené. Ak nevydržíš bez nočného života, zvoľ Ko Phi Phi.
Ubytovanie na Ko Lipe
Ko Lipe ponúka rôzne úrovne ubytovania. Od lacných malých chatiek, kde má človek problém, aby mu nohy z postele netrčali von z chatky, až po 4* hotely ako napríklad Akira Lipe Hotel. V tomto som sa ubytoval pri mojej ostatnej návšteve tohto nádherného ostrova.
Po stopách filmu Pláž
Navštív ostrov Ko Phi Phi Leh, kde sa natáčal film Pláž s Leonardom di Capriom. Donedávna bola niekoľko rokov slávna pláž Maya Bay pre verejnosť zavretá, aby sa príroda spamätala z toho prílivu turistov. Po novom sa však opäť dá dostať na miesta, kde tento známy film natáčali. Pláž je akoby schovaná v zátoke, ktorú obklopujú vysoké vápencové útesy. Piesok tu je krásny biely a more tyrkysové.
Itinerár na 14 dní po Thajsku je jednou z možností ako stráviť dovolenku v Thajsku. Ak sa chystáš na vlastnú päsť do Thajska a nevieš si rady, čo zaradiť do svojho plánu, možno ťa to trochu inšpiruje. Tento itinerár je vhodný pre ľudí, ktorí preferujú pomalšie tempo. Pre ľudí, ktorí zostanú na jednom mieste niekoľko nocí a nechcú sa uštvať náročnými každodennými presunmi. Itinerár na 14 dní po Thajsku môžu využiť tí, ktorí plánujú navštíviť Thajsko na vlastnú päsť prvýkrát, ale aj pre skúsených, ktorí sa sem radi vracajú. Počas tejto cesty navštíviš pamiatky, zažiješ bláznivý nočný život a hlavne si užiješ priezračné vody Andamanského mora.
1. až 2. deň -> Bangkok
Itinerár na 14 dní po Thajsku začíname hlavnom meste Thajska – Bangkok. Po prílete do Bangkoku na letisko Suvarnabhumi sa presunieš do vopred rezervovaného hotela podľa svojho rozpočtu. Z letiska sa vydaj nadzemnou dráhou alebo taxíkom. Po náročnom lete si chvíľu na hoteli odpočiň a priprav sa na nočný život v uliciach Bangkoku. Začni v uliciach Ram Buttri a Khaosan road. V týchto uliciach ochutnáš atmosféru Bangkoku ako Leonardo di Caprio vo filme Pláž. Máš dosť odvahy zjesť pečeného škorpióna alebo pavúka? Alebo zostaneš u overenej klasike Padthai? Zapadni do jedného z početných barov na hlučnej ulici Khaosan. Vychutnaj si chladené pivo Chang alebo Leo a len tak sleduj okolný ruch ulice. Odporúčam bar The One at Khaosan. Ak ťa prepadol hlad alebo máš už hlučnej atmosféry Khaosan road až po krk, presuň sa o ulicu ďalej do pokojnejšej Thanon Ram Buttri. Pokojne sa usaď v jednej z mnohých reštaurácií a prvýkrát vyskúšaj svetovú thajskú kuchyňu. Po dobrom jedle si dopraj masáž nôh (foot massage) v niektorom z masážnych salónov (cca 200-300 THB = 7-8 EUR/1 hodina).
Ubytovanie v Bangkoku
Nízkonákladové: do 50 EUR/noc/2 osoby hľadaj v ulici Ram Buttri, prípadne na Khaosan Road a v jeho okolitých uličkách. Nájdeš tu ubytovanie aj za 10 eur/noc/2 osoby.
Stredný rozpočet: 50-100 EUR/noc/2 osoby, napr. z vlastnej skúsenosti môžem odporučiť Nuovo City Hotel
Vysoký rozpočet: nad 100 EUR/noc/2osoby) sa ubytuješ v 4* a 5* hoteloch. Luxusné hotely svetových značiek nájdeš napríklad na ulici Sukhumvit
Druhý deň v Bangkoku začni prehliadkou pamiatok – chrámov. Ak si sa ubytoval/a pri Khaosan road, tuk-tukom sa dostaneš ku Kráľovskému palácu a chrámu Wat Phra Kaew do 5-10 minút. Cenu jazdy s tuk-tukom vždy zjednávaj. Tuk-tukári začínajú s prehnanými cenami. Chrám Wat Phra Kaew je známy aj ako chrám smaragdového Buddhu, ktorý sa v ňom nachádza (v skutočnosti je z jadeitu). Pokračuj ďalej do susedného chrámu Wat Pho. Nájdeš tu 46 metrov dlhého zlatého ležiaceho Buddha. Tento chrám sa považuje za rodisko thajskej masáže, ktorú si tu stále môžeš vyskúšať. Obdivuj vysoké a krásne zdobené stúpy.
Následne z chrámu pokračuj ďalej. Z brehu rieky Chao Phraya zazrieš vysoké veže (zvané prang) ďalšieho chrámu – Wat Arun (Chrám úsvitu). Za drobný poplatok (5 bahtov) ťa neďaleká kompa prevezie cez rieku. Wat Arun postavili už v 17. storočí. Prangy zdobia kúsky keramiky, mušle a podopierajú ich tvz. jakšovia (polobožské bytosti) a opice. Zdroje o výške hlavného prangu sa líšia a uvádzajú úctyhodnú výšku od 67 metrov až po 86 metrov.
3. až 6. deň -> Ko Lipe
Tretí deň sa letecky presunieš na juh Thajska. Z druhého letiska Bangkoku Don Mueang lietajú nízkonákladové aerolinky Air Asia do mesta Hat Yai. Odtiaľ ťa malá dodávka prevezie do prístavu Pak Bara. Plavba loďou sú také skoky po ostrovoch (island hopping). Zastavíš sa v národnom parku na ostrove Ko Tarutao, následne na neobývanom ostrov Ko Khai a konečne v tropickom raji na ostrov Ko Lipe. Cesta na odľahlý ostrov, pri hraniciach s Malajziou, je náročná, ale navštíviť tento drobný ostrov stojí za to.
Ko Lipe je, s rozlohou len 2 kilometre štvorcové, drobný ostrov. Medzi turistami je čoraz viac obľúbený, najmä vďaka priezračnému moru a koralom, ktoré ho obklopujú. Nie je tu nočný život ako na Phukete alebo na Ko Phi Phi. Človek si tu poriadne oddýchne a pritom má k dispozícii dostatočný komfort a služby. Na Walking street nájdeš pestrý výber reštaurácií, obchodov, ale aj masážne salóny. Na Sunset beach (pláž západu slnka) si v plážovom bare kúp niečo na pitie, sadni si do piesku a vychutnaj si nádherný západ slnka. Cez deň sa zlož na blízkej Sunrise beach (pláž východu slnka) a užívaj priezračné a už po pár metroch dosť hlboké more. Pre rodiny s deťmi je vhodnejšia pláž Pattaya.
Ubytovanie na Ko Lipe
Ubytovanie musíš rezervovať vopred. Ak ideš na slepo v hlavnej sezóne môže sa stať, že budeš spať na pláži. Na Ko Lipe sa ubytuj v luxusnom hoteli Akira Lipe Resort. Na pláž Pattaya to budeš mať skutočne na skok. Avšak kdekoľvek sa na Ko Lipe ubytuješ, k moru to nebudeš mať ďalej ako pár minút chôdze. Z jedného konca ostrova na druhý prejdeš za menej ako polhodinu.
7. až 9. deň -> Ko Phi Phi Don
Itinerár na 14 dní po Thajsku nepustí a z jedného raja musíme pokračovať do ďalšieho. Týždeň zakonči presunom z Ko Lipe na ostrov Ko Phi Phi Don. Počítaj s tým, že sa sem z Ko Lipe žiadna loď priamo neplaví. Musíš prestúpiť na ostrove Ko Lanta. Presun potrvá niekoľko hodín. Ko Phi Phi Don je ostrov, ktorý sa rýchlym tempom rozvíja. Z roka na rok pribúdajú nové možnosti ubytovania, reštaurácie a bary. Čo je však na škodu miestnej prírody. Rozvoj čoraz viac nahlodáva a zaberá miestnu džunglu. Aj tu nájdeš ubytovania od nízkorozpočtových po luxusné.
Nasledovný deň si urob výlet na neďaleký ostrov Ko Phi Phi Leh. Práve tento ostrov ukrýva nádhernú pláž Maya Bay, kde sa natáčal film Pláž. Cestou sa zastavíš na Monkey beach. Pozor, miestne opice ti môžu vyliezť na rameno alebo aj na hlavu. Zašnorchluješ si pri Viking cave alebo v blízkej zátoke, ktorú obklopujú strmé vápencové skaly dvíhajúce sa z mora.
10. až 13. deň -> Phuket
V 10. deň sa presunieš z Ko Phi Phi loďou na Phuket. Z prístavu si zober taxík a máš niekoľko možností, kam zamieriť. Najznámejšou plážou ostrova je Patong beach. Na tejto pláži nájdeš rušný nočný život, reštaurácie, obchody, bary, ako aj bohaté možnosti na ubytovanie. Pláž je tu však podľa mňa len priemerné, nedá sa porovnať s plážami na iných menších ostrovoch. Požičaj si skúter alebo si objednaj taxík a urob si výlet k Veľkému Buddhovi (Big Buddha). Prípadne si môžeš urobiť výlet s niektorou z cestovných kancelárii do Phang Nga, kde uvidíš ostrov Jamesa Bonda.
Na Patong beach nevynechaj večernú návštevu ulice Bangla road. Pulzujúca ulica ktorá koncentruje nočný život s barmi, reštauráciami a obchodmi.
14. deň -> Bangkok
Posledný deň si rezervuj na návrat do Bangkoku a odlet späť domov. Posledný deň v Bangkoku využi na nákupy v gigantických nákupných centrách ako MBK, Siam Paragon alebo Central World. A priprav sa už len na návrat späť do Európy.
Kedy navštíviť Thajsko?
Podľa toho, ktorú časť Thajska plánuješ navštíviť, zvoľ aj sezónu. Všeobecne platí, že najlepší čas na návštevu je koniec novembra až začiatok marca. Toto obdobie predstavuje hlavnú sezónu. Ceny sú vyššie, všade je viac turistov. Avšak pláži v Thajsku je toľko, že sa tu určite nebude tlačiť ako niekde v lete v Chorvátsku. Od apríla do októbra býva už veľmi teplo. Od júla do októbra až začiatku novembra býva monzúnová sezóna. Neznamená to, že tam prší vkuse celé dni. Zrážky bývajú zväčša intenzívne a krátke.
Záver
Thajsko je viac ako 10x väčšie oproti Slovensku. Po Thajsku sa dajú navrhnúť nespočetné variácie plánov cesty podľa toho, čo preferuješ. Ak chceš viac hôr, môžeš ísť na sever do Chiang Mai alebo Chiang Rai. Si ostrovný typ? Ale chceš mať zároveň prvotriedny komfort? Navštív Ko Samui alebo Phuket. Máš rad/rada menej obývané ostrovy? Vyskúšaj ostrovy Ko Kradan alebo Ko Jum. Možností v Thajsku je neúrekom. Záleží na tom, ako si to zložíš. Snáď som ťa trochu inšpiroval k cestovaniu 🙂