Čo vedieť pred cestou do Bruselu

Manneken Pis (Cikajúci chlapec)

Približne 5 minút pešo od hlavného námestia Grand Place nájdeš jeden z ikonických symbolov a hlavných turistických atrakcií Bruselu, fontánu Manneken Pis. Postavili ju v 17. storočí a jej súčasťou je bronzová socha cikajúceho chlapca. Chlapca obliekajú do rôznych darovaných alebo požičaných kostýmov. Zaujíma ťa, čo všetko už mal chlapec oblečené? Toto oblečenie môže vidieť v Múzeu GardeRobe MannekenPis.

Pri fontáne stráviš len pár minút. Ak si vysmädol a túžiš ochutnať belgické pivá, pokračuj rovno do neďalekej krčmy Poehenellekelder. Skutočne to je len čo by chlapec docikal pár metrov od fontány Manneken Pis. Priprav sa, že siahneš trochu hlbšie do peňaženky. Čapované pivo to stojí viac ako 7 EUR za pollitrák (ale to takmer všade v starom meste v Bruseli). Fľaškové (tretinkové) pivá sú o niečo lacnejšie (4-5 eur). Interiér je zaujímavý rôznymi hudobnými nástrojmi, marionetami a ďalšími predmetmi zavesenými na strope.

Grand Place

Grand Place je bijúcim srdcom mesta Brusel. Na obdĺžnikovom námestí vydláždenom kamennými kockami nájdeš najkrajšie historické budovy mesta. Toto námestie je zapísané v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO (2007). Z námestia pokračuj ulicou smerom k Le Bourse (Burze) a navštív niektorú z predajni čokolád, ktorých je tu požehnane. Následne si oslaď život ešte o niečo viac, zastav sa v La Gaufrerie a ochutnaj vynikajúce belgické waffle.

Čo vedieť pred cestou do Bruselu? V tomto článku sa dozvieš praktické informácie, ktoré ti pomôžu naplánovať si cestu do Bruselu. Okrem iného sa dozvieš ako sa dostať z letiska, kde sa ubytovať a ako sa premiestňovať po hlavnom meste Belgicka.

čo vedieť pred cestou do Bruselu - pohľad na námestie Grand-Place s histrickými budovami obloženými zlatou výzdobou

Základné informácie čo vedieť pred cestou do Bruselu

Brusel je hlavným mestom Belgicka, v ktorom žije približne 1,2 milióna obyvateľov. Mesto je oficiálne dvojjazyčným. Takže si tu všimneš nápisy vo francúzštine, ale aj v flámštine (holandčine). Hlavné námestie Bruselu – Grand place (po flámsky Grote markt) je zapísané na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO (2007). V Bruseli sídlia Európsky parlament, Rada EÚ a Európska komisia.

čo vedieť pred cestou do Bruselu - námestie Grand-Place v noci vysvietené na fialovú farbu, vpredu kamenná dlažba a v pozadí typické historické budovy

Ako sa dostať z letiska do centra Bruselu a naopak

Belgické hlavné mesto má dve letiská. Hlavné medzinárodné letisko je Brusel-Zaventem (BRU) a nízkonákladové letisko, odkiaľ lietajú spoločnosti ako napríklad Ryanair alebo Wizzair, je Brusel-Charleroi (CRL).

 Brusel-Charleroi (CRL) 

Najčastejším spôsobom dopravy do centra Bruselu je kyvadlový (shuttle) autobus. Zástavka kyvadlovej dopravy autobusovej spoločnosti flibco je pred terminálom T1 (max. 5 minút pešo z letiskovej haly). Musíš vyjsť cez bránu areálu letiska. Lístky si vieš kúpiť v automate v príletovej hale pred prechodom cez colnicu alebo v stánku spoločnosti flibco pred halou terminálu. Lístky cez automat alebo online sú o euro lacnejšie. Na stanicu Brusel-Midi stojí lístok cca 20 EUR. Autobus chodí v intervaloch každých 20 minút. Cesta trvá podľa premávky od 1 hodinu až 1,5 hodiny. Konečná je na stanici Brusel-Midi pri vchode/východe od ulice Rue de France.

Brusel-Zaventem (BRU)

Hlavné bruselské letisko Zaventem sa nachádza 14 kilometrov severovýchodne od centra mesta. Na letisko sa dostaneš vlakom zo stanice Brussels Midi (cca 20 až 25 minút) alebo zo stanice Brussels-Noord (cca 10-12 minút).

výklad jednej z čokoládovní v Bruseli

Ako sa presúvať po Bruseli

Metro/Bus

Brusel má dobre zorganizovanú MHD. Odporúčam cestovať metrom, resp. podzemnou električkou. Z vlakovej stanice Brussels Midi (Zuid) sa odvez podzemnou električkou do centra mesta. Vystúp na zástavke Bourse.

Bolt

Bolt v Bruseli funguje. Ceny sú však pomerne vysoké oproti cenám Boltu napríklad v Bratislave. Preto, pokiaľ máš možnosť, využi radšej MHD.

Ceny dopravy (metro/bus)

  • 1 jazda                                                                                                                           2,60 EUR
  • Denný lístok (platný v deň zakúpenia, teda nie 24 hodinový)         8,00 EUR

Odporúčam si kúpiť denný lístok, ktorý je ideálny pre bezproblémové cestovanie po Bruseli. Papierová kartička sa pri vstupe/výstupe do/z metra len priloží na určené miesto a turniket ťa pustí. Lístky si vieš kúpiť v predajných automatoch, ktoré nájdeš na každej stanici metra. Ak prídeš z letiska na stanicu Brussels Midi, tak pokračuj k metru. Pred vstupom do metra pred turniketmi je niekoľko automatov na lístky.

čo vedieť pred cestou do Bruselu - kamenná fontána Manneken Pis s bronzovou sochou cikajúceho chlapca, ktorý ma na hlave trojrohý klobúk a má oblčený pruhovaný modrobiely kostým

Čo vedieť pred cestou do Bruselu o počasí

V Bruseli prší často počas celého roka. Najlepším časom na návštevu Bruselu (podľa počasia) je niektorý z mesiacov jún, júl alebo august. Nie je však vôbec vylúčené, že aj počas letných mesiacov ťa zastihne nejaká prehánka. No a keďže leto ja hlavnou turistickou sezónou počítaj s tým, že ceny ubytovania budú vyššie.

upršaný deň na námestí Grand-Place v Bruseli

Čo vidieť v Bruseli

  1. Grand-Place (veľké námestie zapísané v UNESCO)
  2. Manneken Pis (socha cikajúceho chlapca oblečená do rôznych kostýmov)
  3. Atomium (model železnej molekuly zväčšený 165 miliárdkrát)
  4. Múzeá (napríklad múzeum komiksu – Comics Art Museum, alebo kráľovské múzeum Musées Royaux des Beaux-Arts de Belgique, prípadne Museum of Cocoa and Chocolate)
  5. Belgické čokoládovne (napr. Neuhaus, Leonidas alebo Elisabeth)
waffle s rôznymi doplnkami pred výkladom jednej z wafflovní

Ak sa ti páčia články s užitočnými informáciami o svetových mestách, určite si prečítaj napríklad aj článok Čo vedieť pred cestou do Madridu.