Výlet na hrad Tematín sam mal už dlhšie v mojich plánoch, čo navštíviť na Slovensku. Toľkokrát som išiel po diaľnici D1 pri Hornej Strede a videl ho vytŕčať z lesa. Konečne jeden víkend som sa odhodlal a navštívil ho. V tomto blogu sa dozvieš niečo o tom, ako sa sem dostať a niečo aj o histórii tohto miesta.
Výlet na hrad Tematín
Výlet na hrad Tematín som začal pri lyžiarskom stredisku SKI Bezovec. Z viacerých možných trás som si zvolil tú menej náročnú práve od Bezovca. Okrem tejto trasy si môžeš zvoliť aj trasu z obce Hrádok alebo z obce Lúka, ktoré sú o niečo náročnejšie.
Auto som odparkoval pri auto a vyrazil. Cesta bola veľmi dobre značená, takže som nemal problém s orientáciou. Modrá turistická značka ma postupne viedla cez les aj lúky. Príroda v Považskom Inovci je úžasná. A najmä ten božský kľud. Ideálne miesto na oddychovú túru, nič náročné. Počas cesty som stretol len niekoľko ľudí. Aj tí šli opačným smerom od hradu…
Cesta z Bezovca na hrad Tematín
Z Bezovca k hradu Tematín vedie pohodlná nenáročná turistická trasa. Iba v jednom úseku je prudšie stúpanie. Cestou prechádzam lesom, lúkami a pasienkami. Zjavne sa na miestnych pasienkoch pasievajú kravy, keďže po seba zanechali značky 🙂 Niekedy je ťažké sa ich vyschnutým značkám vyhnúť. Profil trasy má niekoľko stúpaní a klesaní. V jeden moment sa dostanem na vyhliadku, ktorá je položená o niečo vyššie ako samotný hrad. Pri tejto vyhliadke sa dá odpočinúť, keďže nasleduje hneď po pomerne strmom stúpaní. Víkendovým a pomalým tempom prichádzam k hradu za približne 1 hodinu a 20 minút. Prejdem niečo cez 4 kilometre.
Alternatívne trasy
Na hrad Tematín sa dá vyjsť aj z obce Lúka alebo z obce Hrádok. Obe trasy mi prišli ako náročnejšie ako tá z Bezovca. Z obce Lúka je to čisté stúpanie, aj keď len niečo vyše 300 výškových metrov. Cesta odtiaľto trvá o takú trištvrte hodinu dlhšie. Z Hrádku je časovo porovnateľná trasou s tou z Bezovca.
Zaujímavosti o hrade Tematín
Hrad Tematín sa nachádza v pohorí Považský Inovec a z diaľky vyzerá, že vyrastá z lesa. Po mongolskom v páde roku 1241 kráľ Belo IV. nariadil výstavbu opevnených kamenných hradov. Niekedy v tom čase, v polovici 13. storočia začali stavať aj Tematín. Ten v priebehu stáročí vystriedal mnohých majiteľov. Medzi inými aj vlastnil tento hrad napríklad Matúš Čák Trenčiansky alebo Turzovci. Posledným vlastníkom, ktorý tu má pamätnú tabuľu, bol Mikuláš Berčéni. Že ti toto meno nič nehovorí?
Mikuláš Berčéni sa narodil na hrade Tematín (niektoré zdroje uvádzajú aj obec Hrádok pod ním), a to v roku 1665. Študoval v Trnave. Najprv slúžil v cisárskom vojsku proti Turkom. Stal sa hlavným generálom – generalissimom, vojska Františka II. Rákocziho v protihabsburskom povstaní začiatkom 18. storočia. Zomrel v roku 1725 v exile v osmanskom Rodošte. Jeho pozostatky previezli v roku 1906 do Dómu sv. Alžbety v Košiciach.
Po porážke protihabusburského povstania Františka II. Rákociho hrad Tematín cisárske vojská v roku 1710 vypálili. Postupne začal chátrať a zostala z neho zrúcanina. Dobrovoľníci už niekoľko rokov pracujú na jeho zachovaní, zakonzervovaní.
Záver
V lete je výlet na hrad Tematín príjemnou víkendovou prechádzkou cez nádhernú prírodu Považského Inovca. Až na jeden strmší úsek je trasa od Bezovca nenáročná a zvládnu ju aj menej zdatní výletníci. O svojom ďalšom výlete po Slovenskom píšem napríklad v článku Drevený artikulárny kostol v Hronseku.