Salento a prehliadka kávovníkovej plantáže v Kolumbii

Prestupná stanica zvaná Pereira

Mojou prvou zástavkou v Kolumbii (ak nerátam prestup na letisku v Bogote) bolo mesto Pereira. Priletel som sem z Bogoty. Zvolil som si toto mesto ako prestupnú stanicu na ceste do mestečka Salento. Pereira je centrom tzv. Zona Cafetera alebo po slovensky kávovej zóny. Je to mesto, kde sa robí biznis s kávou. Pre turistu/cestovateľa nie je veľmi príťažlivým mestom. Nie sú tu žiadne pamiatky, architektúra alebo nejaké iné prírodné alebo iné atrakcie, ktoré by stáli za návštevu. Turisti, ktorí sem priletia, pokračujú ďalej buď do Národného parku Los Nevados alebo ako v mojom prípade do Salenta.

Plaza Victoria, Pereira

Pohľad na Plaza Victoria v Pereire päť minút pešo od hotela Movich

Na jednu noc som sa ubytoval v hoteli Movich v centre mesta. Príjemný luxus po 25-hodinovej ceste z Európy. Moderný štvorhviezdičkový hotel s priestrannými a čistými izbami bola výborná voľba. Veci som zložil na izbe, osprchoval sa a vyšiel poobzerať okolie. Cez ulicu sa nachádzal Kostol sv. Jozefa (Iglesia San Jose), ktorý vzhľadom pripomínal európske katedrály.

Movich hotel, Pereira

Kolumbijci si potrpia na vianočnú výzdobu. Aj pred hotelom Movich bol vianočný stromček. Vonku bolo 22 stupňov Celzia 🙂

Salento a prehliadka kávovníkovej plantáže

Cesta z Pereiry do Salenta

Nasledujúce ráno som pokračoval na svojej ceste do Salenta. Odhlásil som sa z hotela a zobral taxík na autobusový terminál (5.000 COP, cca 1,40 EUR). Kúpil som si lístok na autobus do Salenta za 8.000 COP (cca 2,2 EUR). Prekvapivo minibus odišiel takmer presne načas o 9:30hod. Polovicu cesty sme išli po štvorprúdovke, miestnej diaľnici. Potom sme zišli z diaľnice a hore-dole kopcami sme išli až do Salenta. Cesta trvala presne hodinu.

autobus, Salento

Minibus z Pereiry do Salenta

Salento, Quindio

Do hotela Salento Real, kde som mal rezervovanú izbu, som prišiel o 10:45hod. Izba samozrejme ešte pripravená nebola. Povedali mi, že o bude pripravená o 13:00hod. Na 14:00hod. som mal objednanú prehliadku kávovníkovej plantáže na Fince el Ocaso, ktorá je takmer 4km od centra mesta. „To stihnem len tak tak.“ pomyslel som si. Zložil som si preto veci do úschovne a zamieril preskúmať centrum mesta. Malebné mestečko Salento je postavené na kopcoch. Jednotlivé ulice sú ako vlnovky. Človek chodí raz do kopca, raz z kopca. Stredom mesta vedie hlavná ulica. Aspoň tá je rovná. Hlavná ulica na jednej strane končí schodami, ktoré vedú na vyhliadku nad mestom a na druhej strane ústí na hlavnom námestí s kostolom – Iglesia Nuestra Señora del Carmen.

Nádherné farebné domčeky

Po oboch stranách hlavnej ulice boli nádherné farebné domčeky. Vlastne takmer celé mesto bolo posiate takými farebnými domčekmi. Oproti Pereire bolo vidieť, že Salento je turistické stredisko. Všade množstvo kaviarní, reštaurácií, predajní so suvenírmi a samozrejme rôznych možností na ubytovanie. Odtiaľto mieria turisti na treky do Valle de Cocora a tiež do Národného parku Los Nevados.

Salento, Kolumbia

Farebné mestečko Salento v Kolumbii

Salento

Káva a koláč

Farebné Salento

Farebné domčeky v Salento

Centrum mesta Salento

Hlavnou ulicou som sa dostal na hlavné námestie. Na hlavnom námestí majú stanovište Jeepy Willys, ktoré tu slúžia ako hromadná doprava po nespevnených povrchoch a kopcoch. Konečne som si chcel dať kávu z oblasti, kde sa kávovníky pestujú. Z terasy malebnej kaviarne Cocoras som pri káve s rumom (carajillo) a čokoládovej torte, sledoval dianie na námestí. Vládol tu pokoj a príjemná atmosféra.

Salento, Kolumbia

Stredom vedie hlavná ulica, na ktorej sa odohráva väčšina spoločenského života mesta.

Po dopití kávy som mal ešte dosť času do 13:00 hod. Vybral som sa na vyhliadku nad Salentom. 250 schodov hore mi dalo celkom zabrať, ale za ten výhlad to stálo. Ešte pred 13:00 som bol na hoteli. Izba č. 317 na prvom poschodí bola už pripravená. Zhodil som veci, rýchla sprcha a rýchlo som vyrazil na námestie, hľadať spôsob ako sa tam dostanem na štyroch alebo aspoň na dvoch kolesách…

Na hlavnom námestí som zisťoval, či náhodou niektorý s Jeepov nemá namierené k Fince el Ocaso. Bez úspechu. Cena za súkromné auto nastavili tak, že bolo nezmyselné strácať čas vyjednávaním. Jeden chlapík mi ponúkol jazdu na motorke. Tiež pýtal veľa. Zostalo mi tam ísť po svojich… Hodinová prechádzka popri farmách dole kopcom rýchlym krokom a prehliadku som stihol. Došiel som päť minút pred 14:00hod.

Prehliadka kávovníkovej plantáže – Finca el Ocaso

Lístok na prehliadku kávovníkovej plantáže Finca el Ocaso som si kúpil cez internet ešte na Slovensku, ktorý stál v prepočte približne 17,50 EUR. Komentovaná prehliadka v angličtine bola v deň mojej návštevy len jedna, a to o 14:00hod. Vybral som si dlhšiu, 3 hodinovú prehliadku. V skupine nás bolo 15. Pár z Maďarska, Američania, Nemci a najviac bolo Holanďanov.

Proces pestovania a výroby kávy v obrázkoch

Finca el Ocaso

Finca El Ocaso, Salento, Quindio

El Ocaso

Naším sprievodcom bol Jaime. Za celú prehliadku sme sa od neho dozvedeli ohromné množstvo informácií, ktoré sa nedali všetky zapamätať. Vysvetlil nám všetko od podmienok pestovania kávy, cez výsadbu semienok kávovníka do zeme až po praženie kávy. V Kolumbii sú štyri hlavné departmenty, kde sa pestuje káva – Quindio, Caldas, Risaralda a Valle de Cauca. Tieto štyri oblasti sú zapísané aj v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Sadenice kávovníku

Semienko kávovníka sa sadí do čierneho piesku z rieky. Takéto malé sadenice vyrastú v správnom prostredí pomerne rýchlo, za pár týždňov.

Kávovník, Salento

Kávovníky sa nepestujú príliš vysoké. Plody sa zbieraju ručne a nebolo by pohodlné ich zbierať na rebríkoch.V Quindiu sú ideálne podmienky pre pestovanie kávy. Vhodná nadmorská výška, dostatok slnka a vody. Na Fince El Ocaso vôbec nemusia používať vodu na zavlažovanie, pretože tu ročne spadne dostatočné množstvo zrážok. 

Banánovník

Kávovníky sú chránené pred priamym slnkom rôznymi ovocnými rastlinami, ktoré im poskytujú tieň, napr. banánovníkmi, ale aj citrónovníkmi, pomarančovníkmi, avokádovníkmi a rôznymi ďalšími rastlinami.

Orchidea

Na Fince El Ocaso rastie aj množstvo rôznych kvetov. Jaime nám povedal, že táto orchidea kvitne jeden deň v roku a tak som bol v správnom čase na správnom mieste 🙂

Banány, Finca El Ocaso

Na fince sa dopestuje aj množstvo banánov. Väčšina z nich však nejde na predaj na konzumáciu, ale slúži ako hnojivo pre pestovanie kávovníkov.

Káva, Salento

V Kolumbii sa pestuje takmer výlučne káva odrody arabica. Plody majú dve farby. Nezrelé bobule majú zelenú farbu. Zrelé bobule sú buď červené alebo žlté.

Káva

Stroj na oddeľovanie kávových semien od šupky vynašiel Nemec. Šupky nevyjdu navnivoč. Používajú sa ako hnojivo, ale aj na výrobu čaju. V jednej bobule sa väčšinou nachádzajú dve semená, zrná. V bôbe sa niekedy vyskytne len jedno zrnko. Tieto zrnká sú kvalitnejšie

Káva

Kávové zrnká sa po oddelení od šupiek a očistení, sušia. Následne sa na Fince El Ocaso ručne triedia podľa kvality, veľkosti, atď.

Kávové zrná

Kávové zrná

Ochutnávanie kávy, Salento

Poslednú hodinu prehliadky sme dozvedeli niečo o vôni, chuti, kyslosti a príprave samotnej kávy.

Zhodnotenie a záver

Salento aj prehliadka kávovníkovej plantáže prekonali moje očakávania. Jaime viedol prehliadku tak pútavo, že ani som nevedel ako a uplynuli tri hodiny. Určite by som každému, kto navštívi Zonu Cafetera, odporučil navštíviť takúto kávovníkovú plantáž. Je to zážitok a zároveň poučné.

Z Fincy El Ocaso som sa vybral pešo hore kopcom do Salenta. Bolo to po celom poriadne namáhavé. Asi po kilometri a pol som to vzdal a na križovatke som si stopol auto. Miestny ma zviezol rovno do centra Salenta.