Moje TOP 5 miesta čo vidieť v Mníchove opisujem v tomto blogu z mojej nedávnej cesty do tejto bavorskej metropoly. Mníchov som mal už dlhšiu dobu na zozname miest, ktoré by som rád navštívil. Ako mám už vo zvyku, z Bratislavy som sa vybral bez rezervovaného ubytovania. Veď niečo booknem po ceste… 

Cesta autom do Mníchova

Cesta z Bratislavy do Mníchova možno časovo porovnať s cestou z Bratislavy do Košíc (cca 4 a pol hodiny). Po otvorení nového úseku diaľnice v Nemecku sa cesta skrátila o dobrú polhodinu. Najkratšou a najrýchlejšou trasou je ísť z Linza smerom na Passau a pri Ort im Innkreis zísť z diaľnice a odbočiť na smer Altheim/Braunau am Inn. Za Braunau am Inn prejdeš most do Nemecka a po pár kilometroch sa napojíš na diaľnicu 94, ktorá smeruje až do Mníchova.

POZOR! Ak chceš ísť so starším autom do centra Mníchova, musíš si kúpiť ekologickú známku. Podľa emisnej triedy auta si zistíš, akú známku potrebuješ. V prípade emisnej normy 4 a vyššie si kúpiš známku zelenej farby. Následne si ju nalepíš z vnútornej strany čelného skla do pravého dolného rohu.

Ubytovanie v Mníchove

Ako som plánoval, tak som aj urobil. Na odpočívadle pred Linzom rezervujem ubytovanie. Hotel som zvolil strategicky na okraji Mníchova: blízko zástavky metra, pri nákupnom centre a mimo zóny, kde je potrebné mať ekologickú známku na aute. Aby som bol konkrétnejší, ubytujem sa v hoteli H4 Hotel München Messe (noc pre 2 osoby = cca 110 EUR), pri nákupnom centre Riem Arcaden a zástavke metra Messestadt West. Metrom sa na zástavku Sendlinger Tor dostanem za cca 20 minút. Z tejto zástavky je to skutočne na skok do starého mesta.

Moje TOP 5 čo vidieť v Mníchove

Ešte v deň príchodu si skladám veci na hotelovej izbe a odchádzam do ulíc Mníchova. Na piatkový večer mám v pláne aspoň z rýchlika pretúlať sa uličkami starého mesta. Za prvý cieľ môjho výletu do Mníchova volím námestie Marienplatz.

1. Marienplatz

Z metra vystupujem na zástavke Sendlinger Tor, ktorú práve v čase môjho pobytu rekonštruujú, a tak je trochu zložité sa vymotať z tohto podzemného bludiska. Našťastie dlho neblúdim, a eskalátor ma vynáša pred vstupnú bránu do starého mesta postavenú v 14. storočí. Odtiaľto to už je jednoduché dostať sa k  Marienplatz. Stále rovno po ulici Sendlingerstraße a následne po Rosenstraße, ktorá ústi k môjmu prvému cieľu. Sentlingerstraße je obchodná ulica lemovaná rôznymi obchodmi s módnymi značkami. Ak do Mníchova prichádzaš urobiť aj nejaké nákupy, tu je tá správna príležitosť.

Marienplatz je námestie v historickom centre Mníchova. Na námestí sa nachádza neogotická Neues Rathaus (Nová radnica) s 85 metrov vysokou vežou. Pekné fotky odporúčam urobiť pri Fischbrunnen (Rybia fontána)

Moje TOP 5 Mníchov

Fontána Fischbrunnen na Marienplatz pred Neues Rathaus (Novou radnicou)

Mojet TOP 5 Mníchov

Pohľad na Marienplatz s radničnou vežou a v pozadí s vežami kostola Frauenkirche

Marienplatz, Mníchov

Stará radnica v Mníchove, pohľad z Marienplatz

V okolí Marienplatzu nájdeš niekoľko kaviarní a reštaurácií. Z Marienplatz však pokračujem ďalej v objavovaní a smerujem si to do legendárneho pivovaru Hofbräuhaus vzdialeného len 5 minút pešo.

2. Hofbräuhaus

Kam inam ísť v Mníchove nasať trochu pohostinnej bavorskej pivnej kultúry, ak nie do legendárnej pivárne Hofbräuhaus. Pivovar založil bavorský vojvodca Viliam V. Bavorský už v roku 1589. Piváreň HB je známa aj tým, že tu Adolf Hitler predstavil program nacistickej strany v roku 1920. V roku 1944 spojenecké bombardovanie ťažko poškodilo budovu pivovaru. Znovu ju otvorili až v roku 1958. Zaujímavosťou je tiež, že pivovar HB vlastní bavorská vláda a franšízy tohto pivovaru vyrastajú ako huby po daždi aj v iných krajinách, dokonca aj za Atlantikom…

Po vstupe do hlavnej sály ma okamžite vťahuje atmosféra tohto miesta. Sálou sa rozlieha živá hudba kapely v typických bavorských krojoch. Čašníci oblečení v lederhosen (krátke kožené nohavice) a čašníčky v dirndli (bavorský kroj) kmitajú hore-dole s šiestimi a aj viacerými krígľami v rukách. Strop zdobia fresky v barokovom štýle a samozrejme modrobiele kosoštvorce, farby spojené s vlajkou bavorskej rodu Wittelsbachovcov, ktorá Bavorsku vládla od roku 1180 až do roku 1918.

Moje TOP 5 Mníchov, Hofbräuhaus

Hlavný vchod do Hofbräuhaus

Jedlo a pitie v Hofbräuhaus

V hlavnej sále márne hľadám voľné miesto. Všetky stoly sú do posledného miesta obsadené. Prechádzam teda ďalej na dvor. Vonku je pomerne sviežo. Predsalen je len polovica apríla. Na moje prekvapenie aj na dvore náchadzam málo voľných stolov. Zrejme hostí zahrieva pivo HB. Napokon sa mi darí nájsť jeden zašitý stôl v rohu dvora. Objednávam si rovno litrový krígeľ originál HB piva (9,90 EUR) a nejaké jedlo. Pivo pijem príležitostne (príležitosť sa vždy nájde), ale toto som si nemohol nechať ujsť. HB mi skutočne chutí 🙂

Mníchov

Litrový krígeľ piva HB na dvore v krčme Hofbräuhaus

Hofbräuhaus

Niečo pod zub k pivu v Hofbräuhaus

Moje TOP 5 čo vidieť v Mníchove

Nápojový lístok v Hofbrauhaus (2022)

Po dobrom pive a jedle a som vystúpam po schodoch na prvé poschodie. Keď už som tu, chcem si to poriadne poprezerať. Veľmi pekne zariadené priestory obložené drevom. Na vrchnom poschodí by som aj nejaké miesto našiel. Pokračujem však ďalej a z pivovaru Hofbräuhaus nočnými uličkami Mníchova mierim k Odeonsplatz, kde nasadám na metro a s jedným prestupom sa dostanem do hotela. Už sa neviem dočkať objavovania ďalších miest v Mníchove ďalší deň.

3. Olympia park a Anglická záhrada

Mníchov na mňa pôsobí ako mesto, kde si potrpia na zeleň a pakry. Na dnešný deň som si naplánoval práve návštevu parkov. Ideálnym miestom na oddych a prechádzku je Olympia park. Prichádzam sem tentoraz nie metrom ale autobusom. Vystupujem na zástavke Spiridon-Louis-Ring. Ušetril som si trochu cesty do kopca. Z autobusovej zástavky pokračujem k vyhliadke na Olympiabergu. Výhľad odtiaľto je nádherný. V starom meste sa týčia veže Frauenkirche a v diaľke vidím celkom zreteľne zasnežené vrcholky Álp.

Olympia park bol postavený pre účely letnej olympiády v roku 1972, ktorá sa uskutočnila práve v Mníchove. Na obrovskom priestore nájdeš športoviská, ktoré stále ešte slúžia svojmu účelu. Olympijský štadión je čiastočne zapustený v zemi. V tomto obrovskom olympijskom areáli sú športové haly, štadióny, tenisové kurty a dokonca aj hokejový štadión. Nájdeš tu aj netypickú atrakciu, morské akvárium. Celému olympijskému parku dominuje 291 metrov vysoká Olympiaturm (Olympijská veža).

Olympia park

Pohľad na Olympia park

Naneštastie, som tu cez víkend a za pekného počasia, takže všade sú davy ľudí. Z vyhliadky vidím, že za jazierkom je niekoľko stánkov s občerstvením. Avšak sotva sa dostanem na radu, keď je tam toľko ľudí. Nevadí, vyskúšam. Prejdem cez most nad jazerom, ktorý je už sám o sebe dosť preplnený a idem plávať davom. Po chvíľke to vzdávam. V každom stánku sú aspoň 20-30 metrové rady. Radšej sa ešte poprechádzam…

Anglická záhrada

Keďže ešte nemám dosť prechádzok po krásnych zákutiach Mníchova, pokračujem do ďalšieho mníchovského parku. Anglická záhrada je takým Sadom Janka Kráľa ale na steroidoch. Je obrovská. Od okraja centra mesta sa roprestiera popri rieke Isar až na hranicu mesta. Navrhol ju v roku 1789 Sir Benjamin Thompson. Zaberá plochu cca 370 ha. Vstupujem do areálu parku od starého mesta cez podchod, v ktorom sa rozliehajú zvuky saxofónu. Tisíce ľudí si užívajú krásny jarný slnečný deň.

Potok v Anglickej záhrade v Mníchove

Stavba na obrázku v strede je Monopteros, malý okrúhly chrám gréckeho štýlu, dokončený v roku 1836 a postavený na 15 metrovom umelo vytvorenom kopci

Takmer celý deň som strávil v parkoch. Z Anglickej záhrady sa vytrácam bočným východom. Prechádzam okolo sídla svetoznámej poisťovacej spoločnosti, ktorej budova je pomerne nenápadná až strohá. O ulicu ďalej prechádzam okolo sídla svetoznámej zaisťovacej spoločnosti. Pred ich budovou stojí obrovská, 17 metrov vysoká socha Walking man, dielo umelca Jonathana Borofskeho. Pokračujem na metro smerom do centra mesta. Dúfam, že stíham pozrieť ešte miestne kostoly..

Mníchov

4. Frauenkirche a Kostol sv. Michala

Kostol sv. Michala

Zo zástavky metra Karlsplatz pešou zónou s obchodmi smerom do starého mesta.  Po ľavej ruke ma zaujala budova so zaujímavou fasádou, ide o kostol sv. Michala. Z kostola vychádzajú ľudia. Nuž vyberiem sa dnu pozrieť aj ja. A neľutujem. Už pri vstupe ma toto duchovné miesto očarilo svojou architektúrou i výzdobou. Ohromený priestorom si sadám do lavice a len tak pozorujem okolie. Cítiť ako sa navôkol šíri vôňa kadidla…

Zaujímavosťou je, že v kostole sv. Michala je pochovaný nevlastný syn Napoleona I. Bonaparteho, syn jeho manželky Jozefíny, Eugène de Beauharnais. Pomník vytvoril v roku 1830 známy dánsky sochár Bertel Thorvaldsen.

Kostol sv. Michala, Mníchov

Fasáda kostola sv. Michala so sochami vo výklenkoch

Kostol sv. Michala

Najväčší renesančný kostol na sever od Álp vysvätený v roku 1597.

Frauenkirche

Len po pár desiatkach metrov od kostola sv. Michala prichádzam k mníchovskej katedrále Frauenkirche. So svojimi 98 metrami sú  veže katedrály jednoznačnou dominantou mesta. Veže dokončili už v roku 1488 a kostol vysvätili v roku 1494. Zaujímavosťou je, že v čase postavenia Frauenkirche mal Mníchov približne 13.000 obyvateľov, pričom vnútorné priestory pojmú až 20.000 ľudí.  Spojenecké vojská počas 2. svetovej vojny zbombardovali tento svätostánok, veže však zostali stáť. K zaujímavostiam katedrály patrí tzv. Teufelstritt alebo stopa diabla a kenotaf (hrobka bez pozostatkov) Ľudovíta IV. Bavora.

Frauenkirche, Mníchov

Dve veže Frauenkirche. 

Frauenkirche, Mníchov

Veže Frauenkirche sú najvyššími budovami v Mníchove

V Mníchove žiadna budova nie je vyššia ako veže katedrály. Prichádzam sem pomerne neskoro, dúfajúc, že sa dostanem ešte dnu. Vojdem cez vstupný portál a zastavia ma mreže. Správca katedrály mi pred nosom zavrel kostol. Spoza mreží však vidím, že výzdoba katedrály je oproti kostolu sv. Michala veľmi strohá.

5. Glyptotéka

Jednou z mojich záľub je čítanie historických kníh. Zvlášť tých o Rímskej ríši a antickom Grécku. Ak by niekto mal záujem, môžem odporučiť 🙂

No a Mníchov ponúka takýmto nadšencom múzeum antických sôch. Glyptotéka (z gréckeho glypto = socha) predstavuje zbierku gréckych a rímskych antických sôch. Založil ju bavorský kráľ Ľudovít I. Bavorský v roku 1830. Návštevu som si naplánoval na nedeľu. Zhodou okolností vstupné v nedeľu je len 1 EUR pre dospelého, deti zadarmo. Počas iných dní je vstupné 8,80 EUR pre dospelého. Ako sa sem dostať? Odporúčam ísť metrom a vystúpiť na zástavke Königsplatz.

Moje TOP 5 čo vidieť v Mníchove

Glyptotéka, Mníchov

Glyptotéka, Mníchov

Alexander III. Veľký – dobyvateľ Perzie a takmer celého v jeho dobe známeho sveta

Glyptotéka

Rímsky cisár Traján (98 – 117 n.l.)

Glyptotéka

Rímsky cisár Marcus Aurelius (161 – 180 n.l.) – filozof na tróne a jeden z piatich dobrých cisárov podľa E. Gibbona. Okrem iného autor Hovorov k sebe samému, ktorých prvú knihu napísal na území súčasného Slovenska – “v krajine Kvádov nad Granuou”, t.j. nad Hronom

Glyptotéka, Mníchov

Septimius Severus (vláda: 193 – 211 n.l.) – zaujímavosťou je, že tento rímsky cisár pochádzajúci z Leptis Magny (v súčasnej Líbyi) bol zvolený cisárom panónskymi légiami v Carnunte, čo bolo rímske mesto, ktoré sa nachádzalov na území súčasného Rakúska, cca 20 km od Bratislavy

Záver

Mníchov toho turistom ponúka samozrejme oveľa viac ako som mohol stihnúť za tie tri dni mojho víkendového pobytu. Určite sa sem plánujem ešte vrátiť, veď od Bratislavy to skutočne nie je až tak ďaleko.

Nabudúce by som na zoznam čo vidieť v Mníchove doplnil ešte Alte Pinakotheke (múzeum výtvarného umenia, ktoré sa nachádza na skok od Glyptotéky), palác Nymphenburg, letné sídlo rodu Wittelsbachovcov, Allianz arénu, a samozrejme svetoznámy pivný festival Oktoberfest.