Moje TOP 3 miesta čo vidieť v Córdobe
Na brehoch rieky Guadalquivir v Andalúzii sa nachádza mesto so slávnou a bohatou históriou – Córdoba. Córdoba je v súčasnosti počtom obyvateľov tretím najväčším andalúzskym mestom a jedenástym v rámci Španielska. Väčšina prichádzajúcich turistov si tu urobí len krátku zástavku a následne pokračuje ďalej do Sevilly alebo opačným smerom do Madridu alebo Granady. Osobne odporúčam stráviť tu aspoň dve noci. Toto mesto má čo cestovateľovi ponúknuť. A čo vidieť v Córdobe? Moje TOP 3 miesta čo vidieť v Córdobe popisujem bližšie v tomto blogu…
Stručne o histórii mesta Córdoba
Córdoba sa v roku 196 pred n.l. stala súčasťou Rímskej ríše ako hlavné mesto provincie Hispania Ulterior Baetica. V Córdobe sa narodil známy rímsky filozof Lucius Aenneus Seneca (4 p.n.l – 65 n.l.), na ktorého počesť tu stojí jeho socha. Po rozpade Rímskej ríše sa v 6. storočí stala súčasťou Byzantskej ríše, neskôr ju ovládli Vizigóti.
V roku 711 n.l. dobyli iberský polostrov moslimovia. V roku 756 n.l. sa Umájovec Abd ar-Rahman I prehlásil emirom a založil Córdobsky emirát (756 n.l. až 929 n.l.) nezávislý na Abbásovcoch v Bagdade. Život Abd ar-Rahmana I by si určite zaslúžil natočiť celovečerný akčný film. Kto sa o ňom chce dozvedieť niečo viac a vie po anglicky, odporúčam si pozrieť video na youtube. Córdobský emirát sa rozliehal na 80% polostrova a hlavným mestom sa stala práve Córdoba. Córdoba (arab. Qurtuba) sa postupne stala svetovým centrom kultúry, učenia a vzdelanosti. V roku 929 n.l. sa Abd ar-Rahman III vyhlásil kalifom a založil Córdobsky kalifát (929 n.l. – 1031 n.l.). V 10. storočí sa stala druhým najobývanejším mestom v Európe. Údaje o počte obyvateľov sa rôznia od štyristotisíc až po milión obyvateľov.
V rámci reconquisty ju v roku 1236 dobyli Kresťania na čele s kráľom Kastílie a Leonu Ferdinandom III. Kastílskym.
Vlakom do Córdoby
Z Madridu sa sem dostaneš pohodlne rýchlovlakom. Cesta trvá približne hodinu a trištvrte. Rýchlovlak AVE dosiahne na trati rýchlosť až 300km/h. Už samotná jazda je zážitok. Ak cestuješ z Madridu, lístky na vlak si kúp vopred na stránke dopravcu RENFE. Zo Sevilly sa do Córdoby dostaneš rýchlovlakom za približne 45 minút.
Moje TOP 3 miesta čo vidieť v Córdobe
1. Mešita-Katedrála (Mezquita-catedral de Córdoba)
TOP pamiatkou, pre ktorú sem prichádzajú tisíce turistov je Mešita-Katedrála. V roku 785 n.l. nariadil výstavbu Veľkej mešity emir Córdobského emirátu Abd ar-Rahman I Počas ďalších storočí vlády Córdobskych emirov a kalifov ju ďalej rozširovali jeho nasledovníci.
Do areálu Mešity-Katedrály som vstúpil cez bránu Puerta del Perdón, nad ktorou sa do výšky 54 metrov týči zvonica (Torre Campanario). Za bránou sa nachádza nádvorie Patio de los Naranjes. Ako už názov napovie, je to nádvorie, kde rastú pomarančovníky. Rastú tu aj vysoké cyprušteky a palmy. Stromy poskytujú príjemný tieň v letnom horku.
Po ľavej strane sa nachádzajú pokladne. Tentokrát som si nekúpil lístok online vopred, ale až priamo na mieste. Lístok do Mešity-Katedrály pre dospelého stojí 11 EUR (rok 2022). Lístok si kupuješ na konkrétny čas vstupu. Ak chceš navštíviť aj zvonicu (Torre Campanario) priplatíš si 3 EUR. Zvonica, ktorá kedysi plnila funkciu minaretu, bola dokončená do súčasnej podoby v roku 1617.
K vstupu do samotnej Mešity-Katedrály sa dostaneš . Lístky sú na konkrétny čas a podľa toho aj ľudí púšťajú dnu.
Capilla Mayor
Hlavnú časť kresťanskej Katedrály v tvare kríža postavili medzi rokmi 1523 až 1607. Architektom bol Hernan Ruiz I, po ňom jeho syn Hernan Ruiz II a nakoniec Juan de Ochoa. Katedrála ohromí bohatou výzdobou.
Pamiatka zapísaná od roku 1984 v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
2. Alcázar de los Reyes Cristianos
Alcázar je stredoveká kráľovská pevnosť na brehoch rieky Guadalquivir a neďaleko od Mešity-Katedrály. Postaviť ho dal kráľ Alfonz XI. Kastílsky v roku 1328 na pozostatkoch Umájovských stavieb a stavieb ešte z čias Rímskej ríše.
Lístky sa dajú kúpiť buď v stánku cez cestu oproti hlavnému vstupu do pevnosti alebo jednoduchšie online. V lete sú kratšie otváracie hodiny, posledný vstup je 14:15 a zatvárajú už 14:45. Pre dospelých stojí lístok 5 EUR a deti do 14 rokov majú vstup zadarmo (lístok je ale aj tak potrebné pre nich kúpiť, aby ich turniket pustil).
3. Puente Romano (Rímsky most) a Torre de Calahorra
Most Puente Romano je ďalšou pamiatkou, čo musíš vidieť v Córdobe. Zo španielčiny Puente = Most a Romano = rímsky. Pôvodný most postavili Rimania, po ktorých dostal svoj názov, a to už v 1. storočí pred Kristom. Názov zostal, ale most odvtedy niekoľkokrát rekonštruovali. Väčšina mosta má súčasnú podobu z 8. storočia, keď ho prerobili Arabi, ktorú tu v tom období vládli. Puente Romano je dlhý 247 metrov a široký 9 metrov a premosťuje rieku Guadalquivir.
Torre Calahorra je vežou, ktorú sa čias arabských vládcov Almohádovcov postavili ako pevnosť na ochranu Rímskeho mosta. Národnou kultúrnou pamiatkou sa táto veža stala v roku 1931. Obe pamiatky sú pekne zrekonštruované.
Ďalšie zaujímavosti čo vidieť v Córdobe
Córdoba ponúka ďalšie atrakcie, ktoré stojí za to vidieť. V tomto blogu uvádzam len moje TOP 3 miesta čo vidieť v Córdobe. Za návštevu stoja určite patiá, to sú typické nádvoria domov vyzdobené kvetmi. Každý rok sa tu dokonca koná súťaž o najkrajšie patio. Ďalším miestom je židovská synagóga a socha židovského liečiteľa, filozofa a učenca Maimónidesa.
Večerná prechádzka popri hradbách a túlanie sa úzkymi uličkami má tiež svoje čaro. No a ak sa tu ešte raz vrátim, tak určite navštívim Hammam Al Andalus, verejné kúpele, kde je možné absolvovať rôzne masáže a wellness procedúry.
Asi väčšina turistov odbije Córdobu krátkou zástavkou. Osobne odporúčam tu stráviť 1-2 noci a vychutnať si toto historické miesto, kde sa prelína moderný svet s historickým, kresťanstvo s islámom a judaizmom. Stojí za to si to vychutnať pomalým tempom, vyhnúť sa zhonu a nasať atmosféru tohto krásneho andalúzského mesta.