Vedeli ste, že Philadelphia nie je len mesto v Spojených štátoch amerických? Oveľa skôr, za antických čias, sa tak nazýval dnešný Ammán, hlavné mesto Jordánska. Prvá zástavka na mojej ceste po Jordánsku. V tomto blogu píšem o mojich TOP 3, čo vidieť v Ammáne. 

5 miest čo navštíviť v Ammáne

Ammán, Jordánsko – v starovekom rímskom amfiteátri, ktorý pojme až 6000 divákov. Rimania ho postavili v 2. storočí nášho letopočtu. Je dominantou mesta, ktorú musíš navštivíť pri ceste do Ammánu

Moje TOP 3 čo vidieť: Ammán

Do Ammánu prichádzam z letiska trošku komplikovane. S cieľom ušetriť som sa však previezol autobusom ďaleko od centra mesta až na severnú autobusovú stanicu. Ako jediný turista vystupujem z malého busíka. Hneď sa na mňa vrhlo asi desať taxikárov. Ponúkali sa, že ma odvezú, kam potrebujem. Rozhodol som sa však, že si objednám Uber. Prichádza mladý týpek na novej Toyote Camry. Hovorí veľmi dobre anglicky. Celú cestu sa rozprávame. Zaujíma ma, ako tu ľudia žijú. Čo mi odporúča vidieť v Ammáne. Na rozhovor máme dostatok času. Uviazli sme v zápche. Napokon som vystúpil kúsok od hotela Gallery Guest House v starom meste. Dobrodružstvo v Jordánsku sa môže začať 🙂

Ammán

Ammán postavili pôvodne na siedmich pahorkoch. Podobne ako staroveký Rím v Taliansku. Za antických čias sa toto mesto nazývalo Philadelphia. Žije tu viac ako 4 milióny obyvateľov. Je to najväčšie mesto v regióne Levantu a šieste najväčšie mesto v arabskom svete. Pešo chodiť po starom meste bude pre mňa cvičenie. Hore-dole kopcami za teplého a dusného počasia, a to aj v noci nie, nebude nič príjemné. Odporúčam využívať služby Uberu alebo arabskej služby Careem. Ešte v deň príletu, po krátkom spánku na izbe, vyrážam k starému rímskemu amfiteátru.

Ammán, Jordánsko

Návštevu rímskeho amfiteátra som v prvý deň nestihol. Užil som si aspoň atmosféru na Hašemitskom námestí pred ním.

1. Rímsky amfiteáter v Ammáne

Od môjho hotela k rímskemu amfiteátru to nemám ďaleko. Asi 10 minút chôdze dole kopcom. Pomaly sa zotmelo a prichádzam k amfíku príliš neskoro. Rímsky amfiteáter v centre starého Ammánu som si naplánoval ako prvú zástavku. Aspoň si užívam večernú atmosféru na rozľahlom Hašemitskom námestí pred amfiteátrom. Ľudia sa tu stretávajú, rozprávajú, deti sa hrajú a naháňajú sa. Nevadí, prídem sem na ďalší deň.

rímsky amfiteáter v Ammáne

Pohľad z najvyššieho miesta v rímskom amfiteátri v Ammáne. Vľavo hore sa nachádza citadela.

Na ďalší deň ráno, hneď po raňajkách, štartujem k amfiteátru. Vstupné platiť nemusím. Už som zaplatil v cene Jordan passu. Okrem pár ľudí som tu sám. Vybehnem si to až na najvyššie poschodie a robím pár fotiek. Úžasný pocit tu byť. Amfiteáter prešiel rekonštrukciou, aby ho dostali do stav, v akom je aktuálne. Za starých čias sa sem vošlo 6.000 divákov. Postavili ho v 2. storočí nášho letopočtu, pravdepodobne za vlády rímskeho cisára Antonia Pia (138-161 n.l.). Od amfitátru pokračujem ešte k rímskemu Nymphaeu. To však vidím len spoza mreží. Z amfiteátru som zahliadol ďalší môj dnešný cieľ – citadelu, ktorá sa nachádza na protiľahlom kopci. Do toho kopca pešo nepôjdem. Ušetrím čas a objednávam si opäť Uber.

2. Citadela v Ammáne

Môj taxík sa vlečie do strmého kopca k citadele. Ako dobre som spravil, že som nešiel pešo. Aspoň mi zostane viac síl na preskúmanie rozľahlej ammánskej citadely. Aj vstup do citadely mám v cene Jordan Passu. Stačí ho len predložiť v pokladni a môžem vstúpiť do areálu. Z citadely sú krásne výhľady na rozľahlý Ammán.

 

Citadela, Ammán

Stĺpy, ktoré zostali z Herkulesovho chrámu

Ammán, Jordánsko

Výhľad na Ammán z citadely. Vľavo v strede je vidieť rímsky amfiteáter

Na tomto mieste sa nachádzajú artefakty po takmer všetkých vládnucich režimoch, ktoré sa tu vystriedali. Len škoda, že sa v celku zachovalo len veľmi málo. Asi najlepšie zachovaná (zrekonštruovaná) je jedna budova z Umájovského paláca. Z Herkulesovho chrámu sa zachovalo len pár stĺpov, ale aj tak si tu človek dokáže vytvoriť predstavu, aký obrovský musel byť. Na pováľaných častiach stĺpoch sú vidieť pozoruhodné detaily, ktoré vytvorili antickí kamenárski majstri. V citadele nájdeš aj pozostatky byzantského kostola približne z roku 550 n.l. Po tom, čo som prešiel väčšinu areálu, si idem oddýchnuť na hotel, aby som sa večer mohol ísť poprechádzať na Rainbow street.

3. Rainbow Street

Na večer vyrážam pešo k Rainbow street. Nanešťastie sa nachádza na protiľahlom kopci od môjho hotela. Musím sa teda vyštverať poriadne do kopca. Keby som tu mal žiť, tak bez auta alebo motorky by som asi nevedel poriadne fungovať. Kopce sú tu mimoriadne strmé. Konečne celý zadychčaný a spotený som sa dostal na Rainbow street. Táto ulica je známa ako promenáda s mnohými reštauráciami a barmi. Musím povedať, že je tu z čoho vyberať, kde sa najesť. V jednej z reštauáricii si dávam večeru. Poprechádzam sa ešte po ulici a mierim späť na ubytovanie.

Záver

V Ammáne som nemal čas navštíviť všetky miesta, ktoré som pôvodne chcel. V pláne som mal ešte aspoň návštevu mešity kráľa Abdulláha I. Táto mešita má veľmi peknú modrú strechu a pojme až 7000 ľudí. Tiež som plánoval navštíviť hammam v Ammáne. Ale hammam som si napokon nechal na iný čas a iné miesto. Ammán bol pre mňa dobrým východiskovým bodom pre cestu po Jordánsku. Odtiaľto som štartoval k mojej druhej zástavke, a to k Mŕtvemu moru. O tom si môžeš prečítať v blogu: Z Ammánu k Mŕtvemu moru.