Čo vidieť v Seville

Čo vidieť v Seville – v tomto článku ti predstavím 3 TOP atrakcie horúcej andalúzskej Sevilly. Vyhraď si na tieto pamiatky aspoň dva dni. Nepokúšaj sa všetky navštíviť  v jeden deň, pretože by si bol v zbytočnom zhone a neužil si návštevu naplno. Osobne som začal návštevou Alkazáru (Real Alcázar) a ďalší deň som si naplánoval Katedrálu so zvonicou La Giralda. Dočítaš sa niečo o histórii týchto nádherných miest, ale nájdeš v ňom tiež praktické informácie…

Sevilla je hlavným mestom autonómneho spoločenstva Andalúzia. Leží na rieke Guadalqivir a žije tu približne 700.000 obyvateľov, čím sa radí medzi 4. najväčšie mesto Španielska (za Madridom, Barcelonou a Valenciou). V tomto článku uvádzam len 3 TOP atrakcie, ktoré nemožno pri návšteve Sevilly vynechať. Tak poďme na to…

1. Alkazár v Seville (Real Alcázar)

Alkazár pochádza z arabského slova al-qasr (القصر‎) a znamená palác. Už v 10. storočí tu stála arabská pevnosť, ktorú však postavili na pôvodných rímskych a vizigótskych základoch. Po dobytí Sevilly v roku 1248 kresťanmi, sa stal Alkazár kráľovským sídlom. Alkazár v Seville bol zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v roku 1987 (spolu so Sevillskou Katedrálou a Indickým archívom). Pre mňa bola návšteva Alkazáru v Seville zlatým klincom celého pobytu. Ak si si naplánoval návštevu Sevilly na letné mesiace, určite si naplánuj návštevu Alkazáru hneď ráno po otvorení. Na obed už je neznesiteľne teplo. Stromy v záhradách síce ochladzujú svojím príjemným tieňom, ale to teplo je vyčerpávajúce.

Do Alkazáru sa vstupuje cez červenú tzv. Leviu bránu (Puerta del León). Levia brána pomenovali po maľbe leva, ktorú niekto kedysi dávno namaľoval na stenu nad vstupom. Pôvod tejto maľby bol neznámy, ale už v roku 1832 ju zobrazil vo svojich kresbách Richard Ford. V 19. storočí kresbu nahradili dlaždičkami s levom v gotickom štýle ako drží kríž.

Prejdeš cez Leviu bránu a ocitneš sa na Levom nádvorí (Patio del León). Na jeho konci uvidíš múr, ktorý pochádza z čias vlády Almohadovcov (12. – 13. storočie). Maurské podkovovité oblúky kresťania nahradili poloblúkmi. Prejdi ďalej na väčšie nádvorie Patio de la Montería. Stojíš rovno oproti Palácu Mudéjar alebo tiež zvanom Palác Petra I. Kastílskeho (Palatio de Don Pedro). Pre mňa je to najkrajšia časť celého palácové komplexu Real Alcázar.

Palác Mudéjar alebo palác Petra I.

Palác Mudéjar nechal postaviť v 14. storočí kráľ Peter I. Kastílsky (1334-1369) známy aj ako Peter I. Krutý. Povolal majstrov z emirátu Granada, z Toleda, ako aj zo samotnej Sevilly. Vybudovali a vyzdobili mu jeho súkromný palác v štýle mudéjar. Mudéjar je akýsi hybrid medzi islamskou a kresťanskou architektúrou. Zaujímavosťou je, že v Paláci Mudéjar nájdeš takmer na každom sokli vetu v arabčine, ktorá v preklade znamená približne toto: “Sláva nášmu pánovi sultánovi Donovi Petrovi, nech ho Allah ochraňuje.”. Hoci už podľa jeho dodatku k jeho menu Krutý, až taký v pohode panovník to zrejme nebol. Stropy, okenné rámy a dvere sú z borovicového dreva.

Strážna služba ťa pri vstupe upozorní, aby si ruksak (ak máš so sebou) nosil vpredu a nie na chrbte. Prejdeš nádherne zdobenou chodbou a vyjdeš priamo na Patio de las Doncellas (Dámsky dvor). Je to nádvorie v tvare obdĺžnika s rozmermi 21 x 15 metrom. K maurskej architektúre nespochybniteľne patrí voda. Aj tu v strede nádvoria je úzky pás akoby bazénu vedúci z jedného konca na druhý. Po stranách rastie 6 pomarančovníkov. Maurskí majstri sa tu vyhrali s výzdobou. Patio de las Doncellas je nádherným príkladom architektúry mudéjar.

Salón de Embajadores (Sála veľvyslancov)

Salón de Embajadores je najhonosnejšiou a najkrajšou časťou Paláca Mudéjar. Pri pohľade na zlatú poľgulovitú kupolu zostane človek v nemom úžase. Krajší strop som snáď nikde nevidel. Kupolu vytovril Diego Ruiz v roku 1427. Človek žasne nad krásou kupoly, je dokonalá, neskutočná, majestnátna. Už len kvôli tejto miestnosti sa mi oplatilo Alkazár v Seville navštíviť.

Baňos de Doña María de Padilla

Z Paláca Mudéjar vyjdeš rovno do záhrad. Zabočíš vľavo a pokračuješ rovno cez Záhradu tanca (Jardín de la Danza). Po ľavej strane uvidíš Gotický palác (Palacio Gótico) a schody vedúce do podzemia. V podzemných priestoroch teplota o niekoľko stupňov klesá. Ideálne miesto na schovanie sa pred pálivým slnkom a schladenie. Nachádzajú sa tu kúpele – Baños de Doña María de Padilla. Tieto klenuté priestory tu stoja už od 12. storočia.

Palacio Gótico (Gotický palác)

Z podzemia vystúp na porvch a ešte vyššie. Vojdi do Gotického paláca, ktorý dal postaviť kráľ Alfonz X. (vládol v rokoch 1252 až 1284). Pokračuj do Salón de los Tapices (Sieň gobelínov), kde môžeš obdivovať úžasné gobelíny (nástenné koberce) s rôznymi výjavmi. Neskutočná krása čo dávni majstri dokázali utkať stovky rokov dozadu.

Estanque de Mercurio (Merkúrov rybník)

Vyjdi späť do Záhrady tanca a po ľavej strane pokračuj hore po schodoch k Merkúrovmu rybníku (Estanque de Mercurio). V rybníku plávajú farebné kapre a už len pocit byť pri vode je v sevillskom teple osviežujúce. Z Gotického paláca padá do rybníka voda. Je až neuveriteľné ako je to tu s vodou všetko premyslené. Za rybníkom je kamenná stena s vyhliadkou – Galería del Grutesco, ktorú postavili na almohadských základoch v roku 1612. Na túto vyhliadku sa vieš dostať z palácových záhrad. Pohľad na záhrady z vyššej perspektívy je oku lahodiaci.

Záhrady Alkazáru

Od Merkúrovho rybníku sa môžeš ísť prechádzať do palácových záhrad. Rastie tu 178 druhov a viac ako 21.000 exemplárov rastlín. Na interaktívnej mape si dokonca vieš pozrieť, kde aká rastlina rastie. Pre milovníkov záhradkárstva je to doslova raj na zemi. V jednej zo záhrad sa nachádza Pabellón de Carlos V (Pavilón Karola V.). Postavili ho na návrh Juana Hernándeza medzi rokmi 1543 a 1546 na počesť uzavretia manželstva cisára Karola V. a Izabely Portugalskej. Mieša sa tu štýl mudéjar s renesančným štýlom.

V záhradách palácového komplexu Alkazár môžeš stráviť prechádzkou množstvo času. Mňa osobne bavilo len tak blúdiť medzi rôznymi druhmi rastlín. Sledovať vysoké štíhle palmy a rôzne fontánky. Dobrým spôsobom ako zakončiť prechádzku po záhradách je vyjsť na vyhliadku Galería de Grutesco. Odtiaľto je skutočne úžasný výhľad do záhrad. Následne na opačnom konci vyjdi blízko východu z Alkazáru. Ešte pár suvernírov na pamiatku a môžeš pokračovať do centra mesta na pohár vína a niečo dobré pod zub…

Vstupné do Alkazáru v Seville (Real Alcázar):

Lístky odporúčam kúpiť online, pričom pri kúpe si volíš konktrétny termín vstupu do Alkazáru.

Dospelý => 13,50 euro

Deti do 13 rokov a dôchodcovia z EÚ nad 65 rokov  => zadarmo (tiež si musia rezervovať lístok)

Študenti od 14 do 30 rokov => 6 euro

Dĺžka návštevy = min. 3 – 4 hodiny

2. Katedrála v Seville a zvonica La Giralda

Katedrála v Seville je 3. najväčšou katedrálou v Európe po bazilike sv. Petra vo Vatikáne a katedrále sv. Pavla v Londýne. Jej oficiálny názov je Catedral de Santa María de la Sede. V Katedrále nájdeš až 80 kaplniek. Vraj je zdokumentované, že v roku 1896 sa v jeden deň usporiadalo vo všetkých kaplnkách až 500 omší. Kaplnky zdobia obrazy známych španielskych maliarov ako napríklad Bartolomé Estaban Murillo, Francisco de Zurbarán, ale aj napríklad flámskych maliarov ako Jacob Jordaens. Pochovaní sú tú Krištof Kolumbus a jeho syn Ferdinand, dobyvateľ Sevilly kráľ Ferdinand III. Kastílsky s manželkou Alžbetou Švábskou, kráľ Alfonz X., kráľ Peter I. Kastílsky a ďalší.

Do Katedrály som vstúpil cez vchod, ktorý sa nachádza pod zvonicou La Giralda. Utvorila sa tu poriadna rada. Lístky odporúčam kúpiť si aspoň deň vopred. Predávajú sa totiž na konkrétny čas.

Stručná história Katedrály v Seville

Na mieste súčasnej katedrály stála pôvodne veľká mešita postavená na príkaz almohadského kalifu Abu Jakuba Jusufa a dokončená v roku 1198. Počas Reconquisty (=oslobodenie pyrenejského polostrova od moslimov) v roku 1248 dobyli Sevillu kresťanské vojská pod vedením Ferdinanda III. Kastílskeho. Mešita bola premenená na kostol a používali ju kresťania na svoje bohoslužby až do roku 1401. Následne sa miestni hodnostári a duchovní rozhodli, že na mieste veľkej mešity postavia nový kresťanský kostol. Podľa ústnej tradície si povedali: “urobme kostol taký krásny a taký veľký, že tí, ktorí ho uvidia dokončený, si budú myslieť, že sme sa zbláznili.”. Práce na novej katedrále začali v roku 1402. O vyše 100 rokov neskôr v roku 1507 vysvätili nový svätostánok postavený v gotickom slohu.

Hrobka Krištofa Kolumba

Jednou z mnohých zaujímavostí Katedrály je hrobka Krištofa Kolumba. V roku 1506 zomrel vo Valladolide, kde bol pochovaný. Už v roku 1509 jeho pozostatky premiestnili do  Sevilly. Následne ich previezli do Santo Domingo (dnes v Dominikánskej republike) a odtiaľ v roku 1795 do Havany na Kube. Následne sa po strate španielskej nadvlády nad Kubou pozostatky Krištofa Kolumba vrátili v roku 1899 späť do Sevilly.

Capilla Mayor (Hlavná kaplnka)

Capilla Mayor s hlavným oltárom, ktorý je celoživotným dielom jediného umelca. Pierre Dancart vyrezal scény zo života Ježiša Krista. Dielo dokončil v roku 1526.

La Giralda

Z pôvodnej veľkej mešity sa zachoval minaret, ktorý kresťania prerobili na zvonicu – La Giralda. Minaret na príkaz almohadského vládcu Abu Jakuba Jusufa postavili medzi rokmi 1184 až 1198. Mal sa podobať minaretu Koutoubia v Marrkéši. Môžem potvrdiť, že mi La Giralda pripomenula marocký architektonický štýl minaretov a osobitne Koutoubiu.

La Giraldu kresťania v 16. storočí ešte o niečo nadstavili v renesenančnom slohu. V súčasnosti je vysoká 105 metrov. Pri návšteve katedrály odporúčam vyjsť najprv rovno na zvonicu. Vchod do zvonice je v severovýchodnej časti katedrály. Na vrchol veže nevystúpiš po schodoch, ale po sérii 35 rámp. Legenda hovorí, že rampy postavili na žiadosť starého muezzina, ktorý vraj nevládal päťkrát denne vystúpať po schodoch, aby zvolal veriacich k modlitbe. Po vybudovaní rámp ho mohol na svojom chrbte vyniesť somár alebo mula. Každopádne výstup v sevillskom teple dá človeku poriadne zabrať. Tie výhľady na mesto však stoja za to. Sochu na vrchole zvonice – El Giraldillo, tam umiestnili v roku 1568.

Vstupné do Katedrály v Seville a Giraldy:

Lístky si môžeš kúpiť online vopred na konrétny čas vstupu.

Dospelý => 11 euro

Študenti od 14 do 25 rokov => 6 euro

Deti do 13 rokov a dôchodcovia nad 65 rokov => zadarmo (tiež si musia rezervovať lístok)

3. Plaza de España

Plaza de España je súčasťou parku Parque de María Luisa. Park aj malebné námestie s budovami postavili v roku 1928 pri príležitosti Ibero-Americkej Svetovej Expozície, ktorá sa konala v roku 1929. Účelom expozície bolo zlepšiť vzájomné vzťahy medzi Španielskom a zúčastnenými štátmi, s ktorými malo Španielsko historické väzby (napr. Spojené Štáty Americké, Brazília, Kolumbia, Mexiko, Uruguaj, Peru, Argentína, Chile, atď). Taktiež sa tejto zúčastnili jednotlivé provincie a regióny Španielska.

Dominantou Plaza de España je dlhá polkruhová budova (výstavný pavilón) zakončená dvomi vysokými vežami po krajoch. Pavilón v tvare poloblúka akoby obklopoval ústrednú obrovskú fontánu a otvorené priestranstvo. Po umelom vodnom kanáli pred pavilónom sa premávajú prenajaté loďky s veslujúcimi turistami. Každé historicky významné španielske mesto alebo región reprezentuje dláždený výklenok s vyobrazením udalosti vzťahujúcej sa k danému mestu alebo regiónu.

Vyhni sa horúčavám uprostred dňa. Inými slovami, odporúčam ti navštíviť námestie Plaza de España pri západe slnka v čase zlatej hodiny. Všetko tu hýri farbami. Vstup do areálu Parque Maríe Luisa je zadarmo.

Čo vidieť v Seville – Záver

Sevilla, úžasné mesto s nádhernými pamiatkami, skvelou atmosférou a dobrým jedlom. Pokojne tu zostaň aj viac ako dva dni a nechaj sa pohltiť atmosférou tohto mesta. Nudiť sa tu rozhodne nebudeš. Okrem troch pamiatok, ktoré uvádzam v tomto článku, objavuj aj iné, napríklad: Torre del Oro (vojenská strážna veža na brehu rieky Guadalquivir), Setas de Sevilla (drevená stavba s vyhliadkou), Indický archív, Casa de Pilatos, obchodná ulica Sierpes, a mnohé ďalšie zaujímavé miesta. Prípadne môžeš navštíviť futbalový zápas miestnych klubov FC Sevilla alebo Real Betis. Alebo Sevillu navštív počas Semana Santa (Svätý týždeň), čo je udalosť počas ktorej sa konajú rôzne kresťanské procesie a ľudia sa obliekajú do zaujímavých kostýmov.

HASTA LUEGO SEVILLA 🙂