Čo vidieť v Dubrovníku? Plánuješ cestu do tohto svetoznámeho mesta na juhu Dalmácie a nevieš, čo sa tu vlastne oplatí vidieť? V tomto blogu píšem o tých miestach v Dubrovníku, ktoré stoja za návštevu. Dubrovník je magnetom pre turistov. Obvzlášť po tom, čo sa tu natáčali časti aktuálne najznámejšieho seriálu na svete, Hra o tróny. 

Čo vidieť v Dubrovníku

1. Brána Pile

Zo západnej strany sa do starého mesta Dubrovníku dostaneš cez bránu Pile, ktorá je obľúbeným vstupom do mesta. Brána Pile bola postavená v roku 1537. Nad bránou je socha sv. Blažeja, patróna mesta. Za bránou sa dostaneš na nádvorie, kde zídeš po schodoch k ďalšej ešte staršej bráne postavenej v roku 1437. Bránou Pile prúdi do mesta a z mesta množstvo turistov. Preto sú jednotlivé smery oddelené šnúrou, aby nedochádzalo ku kolíziám. 🙂

2. Stradun

Cez bránu Pile sa dostaneš na hlavnú ulicu starého mesta zvanú Stradun alebo aj Placa. Hneď po pravej strane je zaujímavá kupolovitá fontána z roku 1438. Navrhol ju neapolský architekt Onofrio della Cava, po ktorom je aj pomenovaná. Nazýva sa tiež ako Židovská fontána. V horúcich letných dňoch si turisti naberajú do flašiek vodu z kohútikov z fontány.

Ulica Stradun, čo vidieť v Dubrovníku

Stradun, Dubrovník

Stradun je najširšia ulica v meste. Je pomerne krátka. Meria 292 metrov. Vedie od brány Pile až po hlavné námestie, na ktorom sa nachádza palác Sponza. V minulosti bol Dubrovník významným a bohatým obchodným mestom. Republika Dubrovník bola od polovice 14. storočia až do roku 1808 politicky autonómnym štátom. Viedla vlastnú zahraničnú politiku. Diplomatov mala vo významných mestách po celej Európe. A napokon spĺňala ďalšie atribúty štátu – mala vlastnú menu, vlajku, hranicami určené územie a armádu. A takéto bohaté mesto si potom mohlo dovoliť postaviť taký reprezentatívny „bulvár“. Po oboch stranách Stradunu sú rôzne obchody, zmenárne, a pri paláci Sponza aj bary a kaviarne. Práve pri hlavnom námestí to večer poriadne žije s hlasnou hudbou a množstvom ľudí v baroch.

čo vidieť v Dubrovníku

Dubrovník

3. Palác Sponza

Ulica Stradun vedie až po palác Sponza. Palác Sponza je historická stavba postavená v 16. storočí (medzi rokmi 1516 a 1522) v gotickom a renesančnom slohu. Jedna z mála budov, ktorá prežila ničivé zemetrasenie z roku 1667 bez škôd. V súčasnosti slúži tento palác ako archív. V archíve majú množstvo historických dokumentov, pričom najstaršie až z 12. storočia. Medzi palácom Sponza a ikonickou zvonicou je brána, ktorou sa dostaneš do prístavu. Ak už máš dosť prechádzok uličkami, tak sa oddýchni si na jednej z lavičiek v prístave. Alebo pokračuj až

4. Rektorov palác

Od palácu Sponza sa vydaj ulicou doprava a po pár desiatkach metrov dôjdeš k Rektorovmu palácu (po chorv. Knežev dvor). Páči sa mi, že v Dubrovníku všetky hlavné miesta sú ľahko dostupné. Rektorov palác je jednou z pamiatok, ktorá sa objavila aj v známom seriály Hra o tróny. Mimochodom množstvo turistov sem chodí práve kvôli seriálu tomuto seriálu, ktorý sa v Dubrovníku natáčal na viacerých miestach.

Rektorov palác bol sídlom rektora od 14. storočia až do roku 1808. Rektor bol hlavou výkonnej moci v Republike Dubrovník (alebo ako sa Dubrovník tiež volal v Republike Ragusa). Práve v roku 1808 bol Dubrovník dobitý Napoleonovým vojskom a pričlenený k Neapolskému kráľovstvu.

Čo vidieť v Dubrovníku

Najvyššia veža vzadu je Zvonica, vľavo od nej je palác Sponza, Dubrovník

5. Kostoly – Dubrovnická katedrála a Kostol sv. Blažeja

Kostol sv. Blažeja nájdeš rovno oproti palácu Sponza. Miesto, kde ľudia sedia na schodoch a užívajú si atmosféru mesta. Pôvodná Dubrovnická katedrála bola zničená v roku 1667 katastrofickým zemetrasením. Na jej základoch bola postavená nová Katedrála v barokovom slohu. V Katedrále nájdeš zaujímavé diela, napríklad od Tiziana. Taktiež sú tu aj rôzne relikvie svätých.

Socha sv. Blažeja, patróna Dubrovníku

Socha Sv. Blažeja, patróna Dubrovníku, na kostole po ňom pomenovanom, Dubrovník

6. Pevnosť Lovrijenac

Od brány Pile je to k pevnosti Lovrijenac pár minút pešo. Aby si sa dostal do pevnosti, musíš zdolať schody vedúce na 37 metrov vysokú skalu. Za vstup do pevnosti sa platí 50 kún pre dospelého. Zaujímavosťou je, že múry pevnosti sú 6 metrov hrubé smerom k pevnine, 4 metrov hrubé smerom k moru, ale len 60 centimetrov hrubé smerom k Dubrovníku. Najtenšie múry smerom k mestu boli postavené z dôvodu, aby si veliteľ pevnosti rozmyslel prípadné myšlienky na vzburu proti vláde v Dubrovníku. Kanóny z mesta by ho presvedčili, že je lepšie poslúchať. Ďalšou zaujímavosťou a pripomienkou, že slúžia Republike Dubrovník je aj latinský nápis na dverách vstupu do pevnosti, ktorý uvádza:

„Sloboda sa nesmie predať za žiadne zlato tohto sveta.“

Milovníci Hry o tróny pevnosť Lovrijenac určite nevynechajú, keďže je to jedno z miest v Dubrovníku, kde sa natáčal tento seriál.

Pohľad z pevnosti Lovrijenac, čo vidieť v Dubrovníku

Dubrovník od pevnosti Lovrijenac

7. Výhľad na Dubrovník (Žičara Dubrovnik)

Najlepší výhľad na Dubrovník je z hory Srd. Dá sa sem ísť autom, pešo alebo lanovkou. Zvolil som si lanovku. Aj keď to nebola lacná voľba. Spiatočný lístok pre dospelého stál (august 2019) 170 kún a pre dieťa 60 kún. Nuž v Dubrovníku nie je nič lacné. V Dubrovníku využívajú jeho popularitu medzi turistami a nechávajú si za všetko dobre zaplatiť. Cenami (parkovania, v reštauráciách a baroch, magnetky, atď.) by som Dubrovník prirovnal k Benátkam.

čo vidieť v Dubrovníku

Pohľad zhora na Dubrovník

8. Hradby

Musím sa priznať, že na hradby som nešiel. Odradili ma davy turistov, vysoké vstupné a zlé počasie. Radšej som sa túlal uličkami mesta. Sadol som si na kávu a vychutnával atmosféru mesta. Možno pri ďalšej návšteve zmením názor. Hradby sú dlhé 1940 metrov. Platí sa sem dosť drahé vstupné 200 kún dospelý a 50 kún dieťa. Vstupy sú od brány Pile, brány Ploče a od Námorného múzea.

Pohľad na hradby, čo vidieť v Dubrovníku

Hradby, Dubrovník

9. Čo vidieť v Dubrovníku – ďalšie miesta

Miest čo vidieť v Dubrovníku je samozrejme oveľa viac. Akvárium, Tvrdava Minčeta, Pevnosť Revelin, Lazaret, Orlandov stĺp na hlavnom námestí (v čase mojej návštevy rekonštruovaný), Zvonica pri Sponzovom paláci (vysoká 31 metrov) sú len krátkym výpočtom.

Mačka v Dubrovníku

V prístave, Dubrovník

V Dubrovníku som strávil dva dni. Za taký krátky čas sa samozrejme nedalo stihnúť všetko vidieť. Odporúčam tu zostať aspoň tri celé dni. Podstatné je však nenaháňať sa a užiť si atmosféru tohto historického miesta. Tak spomaľ a vychutnávaj si okamihy v krásnom Chorvátsku 🙂

čo vidieť v Dubrovníku

V strmých uličkách Dubrovníku